UG Talks. Slam naukowy online

Ruszają zapisy na wydarzenie UG Talks. Slam naukowy online. Wydarzenie jest inspirowane formułą slamów poetyckich, czyli publiczną rywalizacją poetów-performerów oraz formatem spotkań naukowych TEDx. UG Talks ma na celu między innymi popularyzację nauki wśród odbiorców spoza murów uczelni.

UG Talks jest propozycją skierowaną do studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego, pozwalającą na pokazanie ich badań szerszej publiczności. Wydarzenie jest inspirowane formułą slamów poetyckich, czyli publiczną rywalizacją poetów-performerów oraz formatem spotkań naukowych TEDx. Slam naukowy UG Talks zachęca doktorantów i studentów do zaprezentowania swoich tematów naukowych w sposób prosty i przyjemny dla widza, o którego głosy rywalizują. Konkurs w swoim założeniu łączy popularnonaukową formułę wystąpień prelegentów z potencjałem edukowania interdyscyplinarnego – stwarzając pole do debaty nad zagadnieniami z różnych dziedzin.

UG Talks ma na celu zainteresowanie nauką również odbiorcę spoza murów uczelni, proponując widzowi unikalne spotkanie z nowościami z różnych dziedzin, dopełnionych atrakcyjnym, performatywnym formatem. Dla występujących slam naukowy jest okazją do pokazania wyników swojej pracy, trenowania umiejętności publicznego przemawiania, nawiązania nowych kontaktów, oraz, w przypadku docenienia przez widzów i jury – otrzymania nagrody.

UG Talks jest zaplanowany w formie cyklicznego konkursu na najlepsze wystąpienie, oceniane w takich kategoriach jak zawartość merytoryczna, przejrzystość i styl prezentacji, umiejętności retoryczne prelegenta czy oryginalność pomysłu. Występujący mają tylko 15 minut na zaskarbienie sobie uwagi publiczności i zwięzłą prezentację wybranego (zgłoszonego wcześniej) tematu. Dopuszczalne jest użycie prezentacji wizualnych, rekwizytów, modeli oraz innych elementów wspomagających proces przekazywania treści.

Na semestr letni 2021 planowane są 3 odsłony UG Talks (w marcu, kwietniu i maju) oraz wielki finał (w czerwcu), podczas którego zwycięzcy poprzednich konkursów zmierzą się w ostatecznym starciu na najlepszą prezentację.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 lutego 2020.

Nagrodą dla najlepszego referatu spotkania jest 500 zł do wydatkowania na cele naukowe, a dla zwycięzcy spotkania finałowego 2000 zł.

Z uwagi na panujące obostrzenia UG Talks przenosi się do świata wirtualnego. Nie zmieniają się założenia wydarzenia (15 minutowe konkursowe prezentacje) – a jedynie jego formuła i zasięg.

Jak działa Slam naukowy Online?

- Prelegenci występują na Sali Teatralnej Neofilologii UG, a każde ze spotkań zostaje nagrane i następnie transmitowane na stronie wydarzenia oraz na stronie ACK „Alternator”

- Każdy występ ograniczony jest do 15 minut, w trakcie których prelegent prezentuje swój temat. Czas na wystąpienie kończy się wraz z wybrzmieniem umówionego dźwięku.

- Po występie następuje 5 minut przeznaczonych na zadawanie pytań przez Jury.

- Widzowie mogą głosować na wybrane prezentacje w trakcie transmisji, za pomocą formularza do głosowania online. Zwycięzca nagrody miesiąca jest wybierany głosami widzów, natomiast zwycięzca finału głosami Jury. Zwycięzca jest ogłaszany na stronie ACK „Alternator” oraz na stronie wydarzenia po zakończeniu transmisji i podliczeniu głosów.

Jak się zgłosić?

Z uwagi na formułę online, proces zgłoszeniowy został dopasowany do interaktywnego charakteru wydarzenia. W celu zgłoszenia należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy  oraz krótkie nagranie filmowe (max. 3 minuty), z zarysem tematu wystąpienia.

Formularz zgłoszeniowy powinien być wypełniony na komputerze i przesłany w edytowalnym formacie .doc., .dox., lub odt.

Nagrania należy przesyłać pod postacią linku do dysku Google, wetransfer lub innego narzędzia umożliwiającego pobranie nagrania z serwera.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru kandydatów na prelegentów w zależności od treści merytorycznych zgłoszonego tematu.

Zapraszamy do udziału studentów i doktorantów UG (w roli prelegentów), natomiast w roli publiczności całą społeczność akademicką oraz sympatyków UG. Zgłoszenia mogą nadsyłać przedstawiciele wszystkich dyscyplin naukowych i kierunków studiów.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie wydarzenia.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: ugtalks@ug.edu.pl

Załącznik Rozmiar
Regulamin 227.82 KB