Uczniowie z V LO w Gdańsku odwiedzili MWB UG w ramach zwycięskiej licytacji WOŚP

1

Wykład przybliżający fascynujący świat i kolory biotechnologii, warsztaty w laboratorium oraz zwiedzanie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed to atrakcje, które czekały na uczniów z V LO w Gdańsku, którzy zwyciężyli w licytacji przygotowanej z okazji 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W czwartek 20 czerwca uczniowie klasy IA o profilu biologiczno-chemicznym z V LO w Gdańsku wraz z nauczycielką biologii panią Katarzyną Śliwińską odwiedzili Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed. Wydarzenie miało związek z wygraną w licytacji przygotowanej przez wydział z okazji tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Pomysł, by licytować warsztaty wyszedł od rodziców, którzy znaleźli informację na temat przygotowanych przez Uniwersytet Gdański aukcji na stronie internetowej. Rodzice są bardzo zainteresowani rozwojem swoich dzieci i zawsze chętnie angażują się w takie akcje - mówi nauczycielka biologii, a od przyszłego roku również wychowawczyni, Katarzyna Śliwińska.

Wydarzenie rozpoczęło się od wykładu wygłoszonego przez dr n. med. inż. Dorotę Pomorską z Zespołu Laboratoriów Dydaktycznych MWB UG i GUMed. Młodzież miała okazję usłyszeć o historii biotechnologii począwszy od starożytnego Egiptu i Chin do teraźniejszości. Następnie prowadząca wykład opowiedziała o kolorach biotechnologii, czyli podziale przypisującym biotechnologię do konkretnych dziedzin życia. Młodzież miała też szansę opowiedzieć z czym kojarzy im się ta dziedzina nauki oraz gdzie w codziennym życiu znajduje swoje zastosowanie.  - Na pewno najbardziej podobał mi się podział na barwy, który istnieje w biotechnologii. Szczerze mówiąc to dla mnie coś nowego, nie znałam tego wcześniej. Bardzo podoba mi się również sam wydział, jest piękny i bardzo nowoczesny – powiedziała Lena Najman, uczennica klasy IA. - Mi natomiast najbardziej podobało się to i zaskoczyło mnie, jak bardzo szeroki jest zakres biotechnologii i iloma rzeczami biotechnolodzy się zajmują – dodał uczeń Tomasz Sadowski.

Po wykładzie licealiści udali się do laboratoriów., gdzie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników MWB: dr inż. n. med. Dorotę Pomorską, dr Wiolettę Żmudzińską oraz Marca Müllera. Uczniowie wcielili się w rolę naukowców i mieli okazję z bliska poznać tajniki inżynierii genetycznej, mikrobiologii, bioinformatyki i grafiki molekularnej.

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w licytację warsztatów „Kolory Biotechnologii” i gratulujemy zwycięzcom. Jest nam bardzo miło, że wspólnie z MWB dla WOŚP zagrała tak zdolna młodzież z VLO w Gdańsku. MWB to wydział o wielkim sercu. Zarówno studenci jak i pracownicy bardzo często angażują się w akcje charytatywne, starając się sprawić, by choć małymi kroczkami, świat wokół nas stawał się lepszy – mówi jedna z organizatorek wydarzenia dr inż. n. med. Dorota Pomorska.

MWB zagrał dla WOŚP już po raz kolejny. W tym roku w przygotowania włączyła się również dr Wioletta Żmudzińska, koordynatorka ds. kontaktu z liceami: - Szkołom trudniej jest wyjść na warsztaty tylko z wybraną młodzieżą, dlatego zwiększyliśmy liczbę uczestników, tak by zaangażować w grę także całe klasy licealne – dodała.

fot. dr inż. n. med. Dorota Pomorska
Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy