Sukces Akademickiego Chóru UG na zakończenie sezonu artystycznego

1

Dwa złote dyplomy, nominacja do Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, nominacja na International Choir Festivals in Bratislava oraz Nagroda Burmistrza m. Międzyzdrojów – z takimi sukcesami z 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach wraca Akademicki Chór UG.

W dniach 20-22 czerwca 2024 r. zespół Akademickiego Chóru UG wziął udział w 59. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, gdzie zaprezentował się w dwóch kategoriach konkursowych.

Pod dyrekcją dr Anety Majdy, II dyrygentki Chóru, zespół zdobył następujące nagrody:

  • Złoty dyplom w kat. Musica Sacra (98,3/100 pkt.),
  • Złoty dyplom w kat. Chóry mieszane (95,2/100 pkt.),
  • Nominację do Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu,
  • Nominację na International Choir Festivals in Bratislava 2024/2025,
  • Nagrodę Burmistrza m. Międzyzdrojów w wys. 5000 zł oraz statuetkę im. prof. Jana Szyrockiego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora współczesnego, którym był nasz uzdolniony chórzysta oraz student Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed Maciej Małolepszy. Skomponował on utwór pt. „Sine lasy” do słów Marii Konopnickiej.

- Nominację do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach uzyskaliśmy podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie, gdzie pod moją dyrekcją zdobyliśmy złoty dyplom i zwycięstwo w kategorii chóry mieszane, złoty dyplom i zwycięstwo w kategorii muzyka współczesna, nagrodę specjalną oraz statuetkę za najlepsze wykonanie utworu prof. Józefa Świdra „Cantus Gloriosus”, nagrodę specjalną za najlepsze prawykonanie utworu polskiego żyjącego kompozytora, Filipa Cieszyńskiego - mojego kolegi po fachu, asystenta i akompaniatora Chóru - wspomina Aneta Majda.

W skład zespołu wchodzą w większości obecni studenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz absolwenci, którzy z przyjemnością od wielu lat biorą udział w próbach trzy razy w tygodniu na Wydziale MFiI UG i mają okazję śpiewać różnorodny repertuar od muzyki sakralnej i świeckiej a cappella, po dzieła wokalno-instrumentalne czy muzykę rozrywkową. Stałym punktem działalności są też wyjazdy konkursowe, integracyjne czy koncertowe.

- Mimo pewnej dozy niepewności, bo stawaliśmy w konkursowe szranki z utytułowanymi chórami, byliśmy pełni optymizmu, skupienia oraz bojowego nastawienia. Do momentu ogłoszenia wyników wielu z nas nie wierzyło w finalny sukces - dodaje Prezes Zarządu Chóru Cezary Langner - Udział w tym konkursie był okazją sprawdzenia swoich umiejętności oraz zaprezentowania przed międzynarodowym i uznanym gronem wyników ciężkiej, wielotygodniowej pracy nad wymagającym repertuarem, a sam wyjazd kolejną okazją do integracji członków chóru.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z każdym rokiem stara się organizować dla jego członków i członkiń nowe możliwości rozwoju wokalnego oraz budowania narodowych i międzynarodowych przyjaźni. Przez ten rok akademicki mieliśmy przyjemność współpracować m.in. z Chórem „Silvije Bombaredelli” z Uniwersytetu w Splicie, czy z Akademickim Chórem Męskim Uniwersytetu Technicznego w Tallinie.

Zespół się rozwija pod względem techniki wokalnej i pod względem artystycznym, dlatego potrzebuje też kolejnych wyzwań. Planujemy zatem wyjazd na konkurs chóralny do Lizbony w październiku 2024 i oczywiście udział w Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu na przełomie listopada i grudnia, gdzie staniemy w szranki z najlepszymi chórami w Polsce - mówi pełna radości Aneta Majda.

 

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy