Pięć dni międzynarodowych warsztatów na temat spektroskopii i materiałów optycznych - rozpoczęła się ósma edycja konferencji IWASOM

Rozpoczęcie konferencji IWASOM 5 - widok auli. Fot. Alan Stocki

Fot. Alan Stocki

IWASOM - The International Workshop on Advanced Spectroscopy and Optical Materials (Międzynarodowe Warsztaty Zaawansowanej Spektroskopii i Materiałów Optycznych) - to organizowane cyklicznie na Uniwersytecie Gdańskim forum wymiany informacji na temat postępów w spektroskopii ciała stałego, chemii i fizyce nowych materiałów optycznych oraz zastosowań materiałów luminescencyjnych w nauce i technologii. W poniedziałek 8 lipca oficjalnie rozpoczęła się ósma edycja tego wydarzenia.

Tegoroczna, ósma edycja konferencji IWASOM powróciła do swojego pierwotnego miejsca: odnowionego budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki na Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Rejestracji na konferencję można było dokonać już w niedzielę, jednak ceremonia otwarcia odbyła się w poniedziałek.

Wydarzenie rozpoczął Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki prof. dr hab. Piotr Bojarski, który od wielu lat wspiera inicjatywę IWASOM: - Jestem aktywnym uczestnikiem tej konferencji od samych jej początków - powiedział Dziekan. - Widziałem na niej wielu uznanych naukowców. Teraz widzę zarówno dobrze mi znane, jak i nowe twarze. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie dla was wszystkich czymś wyjątkowym, ponieważ ta konferencja nie została pomyślana wyłącznie jako konferencja, ale również warsztaty, miejsce wymiany pomysłów, dobre miejsce dla studentów i doktorantów. (…) Mam nadzieję, ze każdy znajdzie tu swoje miejsce.
Następnie Dziekan zachęcił uczestników do zwiedzenia odnowionego budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, a także całego kampusu UG oraz wyjątkowych miejsc w Trójmieście.

By zapewnić uczestnikom jak najlepszy czas, organizatorzy zadbali o liczne udogodnienia (jak bogate zaplecze socjalne) oraz szereg innowacyjnych pomysłów, takich jak wystawa plakatów (zamiast tradycyjnej, ograniczonej w czasie sesji posterowej) i sesja poza siedzibą WMFI. Tegoroczna edycja IWASOM skupia się w dużej mierze na studentach i młodych naukowcach, którym organizatorzy oferują specjalny program wykładów tutorialowych (prowadzonych przez wybitnych naukowców), obejmujących tematy z zakresu zaawansowanej spektroskopii i nauki o materiałach.

Wydarzenie potrwa do piątku 12 lipca.

Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy UG