„Im mniej wiem, tym lepiej śpię”? Dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki (10 sierpnia, Czarlino-Skoczkowo)

Im mniej wiem, tym lepiej śpię - baner

Po rocznej przerwie wracają Letnie Spotkania z Nauką. Tym razem tematami przewodnimi spotkania nad jeziorem Wdzydze będą katastrofy oraz fatalne skutki lekceważenia nauki. Dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności odbędzie się w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Czarlinie-Skoczkowie już 10 sierpnia.

- W tym roku, po rocznej przerwie spowodowanej zniszczeniami spowodowanymi przez nawałnicę, wracamy z zupełnie nową formułą – mówi organizator wydarzenia po stronie UG, dr Wacław Kulczykowski. Zamiast wykładów zaproponowaliśmy otwartą dla publiczności interdyscyplinarną debatę, w której wezmą udział najlepsze przedstawicielki i najlepsi przedstawiciele polskiej nauki (a przy tym świetni popularyzatorzy!). Wszystko to odbywać będzie się z dala od zatłoczonych miast, na leśnej polanie, w pobliżu jeziora, w otoczeniu pięknej kaszubskiej przyrody. Przy kawie, herbacie i napojach chłodzących. A więc przybywajcie! Na piechotę, rowerem, samochodem, czy kajakiem – obiecuję, że będzie warto!

Celem wydarzenia jest przeprowadzenie dyskusji między naukowcami różnych dyscyplin a publicznością na temat kryzysu autorytetu naukowego we współczesnym świecie oraz przedstawienie fatalnych w skutkach scenariuszy lekceważenia głosu środowiska naukowego. Dyskusję będzie łączył jeden wątek przewodni: katastrofa, a wezmą w niej udział eksperci i ekspertki z różnych polskich placówek naukowych. Nowa formuła wydarzenia zakłada, że w tym samym momencie na „scenie” będą znajdowali się naukowcy z trzech różnych dyscyplin, którzy będą się dzielili swoimi przemyśleniami, rozmawiali z moderatorami oraz dyskutowali z publicznością.

Tegoroczna debata skupi się na trzech rodzajach katastrof: katastrofie migracyjnej/wojennej, katastrofie ekologicznej oraz katastrofie technologicznej, a wezmą w niej udział:

• prof. Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego
  • prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN
  • dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN

Spotkanie „Im mniej wiem, tym lepiej śpię…” jest kontynuacją Letnich Spotkań z Nauką – odbywającego się od ponad 20 lat cyklu wykładów popularnonaukowych organizowanych na leśnej polanie w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze. Wydarzenia to zostało nagrodzone w konkursie Popularyzator Roku 2012 oraz znalazło się w finale konkursu Popularyzator Roku 2022.

Organizatorami wydarzenia są: Wydział Historyczny UG, Instytut Budownictwa Wodnego PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Rada Upowszechniania Nauki PAN. Za organizację wydarzenia z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego odpowiedzialny jest dr Wacław Kulczykowski.

Link do strony na FB

Link do wydarzenia na FB