Polsko-włoska współpraca naukowa. Spotkanie Rektora UG z Ambasadorem Włoch w Polsce

1

O gotowości do zacieśniania współpracy z instytucjami naukowo-kulturalnymi Włoch przy wsparciu Ambasady Włoch w Warszawie rozmawiano podczas spotkania z Ambasadorem Włoch w Polsce, Lucą Franchettim Pardo.

W czwartek 18 lipca w Uniwersytecie Gdańskim odbyło się spotkanie z Ambasadorem Włoch w Polsce Lucą Franchettim Pardo, podczas którego Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski przedstawił dotychczasową współpracę z instytucjami naukowymi i kulturalnymi Włoch w różnych dziedzinach nauki. Zasugerowane zostatały również możliwe obszary wymiany naukowej i kulturowej w ramach UG. Ambasador Luca Franchetti Pardo podkreślił, że była to jego pierwsza wizyta w ośrodku naukowym poza Warszawą i Krakowem i wskazał na duży potencjał Uniwersytetu Gdańskiego oraz samego Trójmiasta. 

W spotkaniu udział wzięli: Ambasador Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo, II Sekretarz i Szef Biura Ekonomiczno-Handlowego przy Ambasadzie Włoch w Polsce German Carboni oraz Konsul Honorowy Włoch w Gdyni Maurycy Chodorowski. Uniwersytet Gdański reprezentowali: Rektor UG prof. Piotr Stepnowski, Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej dr hab. Hadrian Lankiewicz, prof. UG oraz  lektorka języka włoskiego na Wydziale Filologicznym mgr Izabela Mai.

Dyrektor ILS dr hab. Hadrian Lankiewicz, prof. UG przedstawił nową koncepcję studiów, w ramach której uruchomiono specjalność język angielski z językiem włoskim. Język włoski stanie się językiem wykładowym po pierwszym roku intensywnej nauki (będą w nim nauczane przedmioty językoznawcze, a także takie jak kultura i literatura włoska oraz inne komponenty związane z kształceniem translatorskim). Zaznaczono, że mimo obecności włoskiego w puli języków nauczanych na UG i faktu istnienia cieszących się dużym zainteresowaniem trzysemestralnych Studiów Podyplomowych Italianistycznych, studia proponowane przez ILS będą pierwszymi dającymi konkretne kwalifikacje zawodowe, właśnie w języku włoskim w zakresie lingwistyki stosowanej. Absolwent tej specjalności będzie w stanie komunikować się i tłumaczyć teksty ustne i pisemne w triadzie językowej angielski-włoski-niemiecki.

Taka koncepcja kształcenia spotkała się z aprobatą Ambasadora, który podkreślił, że język włoski to nie tylko piękny język dla pasjonatów kultury włoskiej, ale to przede wszystkim język użyteczny w różnych dziedzinach życia społecznego. Dyrektor ILS złożył deklarację gotowości do zacieśnienia współpracy z instytucjami naukowo-kulturalnymi Włoch przy wsparciu Ambasady Włoch w Warszawie, na przykład w dziedzinie wymiany kadry i studentów oraz organizacji staży i pobytów naukowych. ILS chętnie także skorzysta z okazjonalnych wykładów oferowanych przez pracowników Ambasady.

- Instytut Lingwistyki Stosowanej z przyjemnością podejmie się funkcji centrum i koordynatora potencjalnych aktywności w zakresie propagowania nauki i kultury włoskiej na naszej uczelni i w regionie. Wymagana reorganizacja koncepcji studiów magisterskich w ILS stanowić będzie dodatkowy bodziec dla wzmocnienia pozycji języka włoskiego w ofercie studiów na UG - mówi Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej dr hab. Hadrian Lankiewicz, prof. UG. - Rozważana koncepcja kształcenia mediatorów językowych i kulturowych dla biznesu i instytucji europejskich wpisuje się idealnie w wizję współpracy nakreśloną przez Ambasadora - dodaje.

fot. Alan Stocki/UG
oprac. Zespół Prasowy