Uniwersytet Gdański współorganizatorem wrześniowego połączonego posiedzenia komisji senackich z udziałem Marszałkini Senatu RP

fot.

Senator Sławomir Rybicki, Prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr hab. Sambor Guze, Marszałkini Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i Rektor UG prof. Piotr Stepnowski

Nowe strategie ochrony środowiska, energetyka odnawialna, współpraca i bezpieczeństwo krajów z basenu Morza Bałtyckiego - to część z tematów, nad którymi we wrześniu tego roku w Gdyni pracować będą podczas połączonego posiedzenia Komisje Senackie: Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych. Współorganizatorami wydarzenia są Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Morski w Gdyni.

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr hab. Sambor Guze, prof. UMG złożyli 23 lipca oficjalną wizytę w Izbie Wyższej Polskiego Parlamentu, podczas której spotkali się z Marszałkinią Senatu RP Małgorzatą Kidawą-Błońską, Senatorem Sławomirem Rybickim, Przewodniczącym Komisji Klimatu i Środowiska Senatorem Stanisławem Gawłowskim oraz Przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatorem Grzegorzem Schetyną. Głównym tematem spotkań była organizacja połączonego posiedzenia wyżej wymienionych komisji senackich we wrześniu br. w Gdyni. Tematem obrad będzie problematyka Morza Bałtyckiego z punktu widzenia nowych strategii ochrony środowiska, energetyki odnawialnej, współpracy międzynarodowej krajów w basenie Morza Bałtyckiego oraz bezpieczeństwa i obronności w kontekście rozszerzenia NATO o kolejne kraje nadbałtyckie.

-  Na Uniwersytecie Gdańskim pracuje cały szereg wybitnych specjalistów w zakresie szeroko rozumianej tematyki bałtyckiej: oceanografów, logistyków i specjalistów od transportu morskiego, znawców tematyki bezpieczeństwa i polityki transgranicznej, specjalistów w dziedzinie prawa morskiego i wielu innych. Chciałbym, aby nasza uczelnia stała się strategicznym think tankiem, merytorycznym zapleczem dla państwa polskiego w tych obszarach. Jak nigdy dotąd rola naszego kraju w tym regionie może stać się kluczowa w bardzo wielu strategicznych obszarach, a nasza uczelnia może w tym wydatnie pomóc - powiedział Rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Podczas spotkań w Senacie wyrażono przekonanie, że to znakomita okazja do przygotowania naszego kraju do objęcia prezydencji w UE w zakresie współpracy krajów nadbałtyckich. Senatorowie po wrześniowym posiedzeniu na zaproszenie Rektora UG będą mieli także okazję odbyć krótki rejs szkoleniowy na pokładzie statku badawczego UG r/v Oceanograf.

fot.

Prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr hab. Sambor Guze, Rektor UG prof. Piotr Stepnowski, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Senator Grzegorz Schetyna, Przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska, Senator Stanisław Gawłowski oraz Senator Sławomir Rybicki.

1

oprac. Zespół Prasowy