Współpraca UG z Włochami. Wybitni naukowcy z Włoch z wizytą u italianistów

1

Projekty realizowane we współpracy z Uniwersytetem we Florencji, Uniwersytetem w Neapolu, Muzeum Archeologicznym w Neapolu, Biblioteką PAN w Gdańsku oraz trójmiejskimi instytucjami kultury były tematem spotkania italianistów z Uniwersytetu Gdańskiego z włoską delegacją naukową. Omawiano obecne i przyszłe formy współpracy w obszarze nauki, dydaktyki i kultury.

W czwartek 25 lipca na Uniwersytet Gdański przybyła włoska delegacja naukowa w składzie: prof. Guido Vannini, założyciel Katedry Archeologii Średniowiecznej na Uniwersytecie we Florencji, przewodniczący wielu komitetów naukowych, który w ciągu swojej kariery akademickiej kierował licznymi instytutami oraz Szkołą Doktorską na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie, nagrodzony w 2018 r. przez Stały Komitet Mediewistów Polskich medalem Lux et Laus za wybitne osiągnięcia badawcze, etruskolog Paolo Giulierini, autor przełomowych publikacji z dziedziny historii i archeologii, reprezentujący MiBACT (Ministero per i beni e le attività culturali e per il turismo), kierujący przez wiele lat Parco Archeologico dei Campi Flegrei, MAEC (Museo dell’Accademia Etrusca e della Città di Cortona) oraz MANN (Museo Archeologico Nazionale di Napoli), które za jego kadencji zostało poddane rewolucyjnym innowacjom i uznane za najlepsze muzeum we Włoszech, dr Cristiana Barandoni, konserwatorka i archeolożka z Uniwersytetu we Florencji, oraz Anna Marx Vannini, badaczka, italianistka, tłumaczka literatury pięknej i naukowej. Delegacja spotkała się w Instytucie Filologii Romańskiej UG z dr hab. Dorotą Karwacką-Pastor, prof. UG, kierującą Studiami Podyplomowymi Italianistycznymi, stanowiącymi centrum koordynowania inicjatyw polsko-włoskich na Pomorzu i ściśle współpracującymi z Instytutem Włoskim w Warszawie.

Rozmawiano o aktualnych projektach realizowanych wspólnie z Uniwersytetem we Florencji, Uniwersytetem w Neapolu, Muzeum Archeologicznym w Neapolu, Biblioteką PAN w Gdańsku oraz trójmiejskimi instytucjami kultury. Projekty dotyczą wielu obszarów, między innymi badań naukowych na temat związków historycznych między Gdańskiem a Włochami, przygotowania wspólnych publikacji, współpracy przy organizowaniu sesji naukowej i wystawy, a także tłumaczeń. Partnerzy włoscy zaproponowali gdańskim italianistom nowe, ciekawe formy współpracy na polu nauki, kultury i dydaktyki.

- Niesłabnące zainteresowanie ze strony włoskich instytucji kultury i prestiżowych ośrodków badawczych, które z własnej inicjatywy zabiegają o współpracę z nami, jest dla gdańskiej italianistyki dużym wyróżnieniem i potwierdzeniem, że nasza praca na rzecz rozwijania kontaktów polsko-włoskich cieszy się uznaniem w kraju i zagranicą - mówi założycielka Studiów Podyplomowych Italianistycznych w Instytucie Filologii Romańskiej UG dr hab. Dorota Karwacka-Pastor, prof. UG.

- SP Italianistyczne to jedyne tego typu studia w kraju i Europie, swoiste novum. Przetarliśmy szlaki. Stworzyliśmy dla UG dobrą markę. Mamy corocznie bardzo wielu kandydatów na studia. Docenia nas międzynarodowe środowisko italianistyczne, które przygląda się naszej działalności z sympatią i przyjaźnią. Chętnie współpracujemy z wybitnymi italianistami z innych ośrodków, ludźmi kultury i sztuki, pisarzami, tłumaczami, ale również ze światem biznesu, coraz bardziej otwartym na sprawy kultury - wyjaśnia kierowniczka SP Italianistycznych, pierwsza profesor Uniwersytetu Gdańskiego z dorobkiem naukowym i habilitacją stricte italianistyczną.

Podyplomowe Studia Italianistyczne UG od początku istnienia cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na bogaty program dydaktyczny, wysoki poziom nauczania i szeroką gamę oferowanych warsztatów. Trzon polsko-włoskiej kadry SPI stanowią eksperci prowadzący unikalne badania z dziedziny szeroko pojętej italianistyki, tłumacze literatury pięknej i doświadczeni tłumacze przysięgli, a także native speakerzy będący przedstawicielami świata turystyki, biznesu oraz mediów.

- Współpracujemy tylko z najlepszymi. Dlatego włoskie instytucje kultury, środowisko biznesowe i ośrodki naukowo-badawcze wiedzą, że znajdą w nas kompetentnego, wiarygodnego partnera. A my z kolei wiemy, że poprzez naszą aktywność godnie reprezentujemy Uniwersytet Gdański na wielu płaszczyznach współpracy z Włochami.

W czasie inspirującego spotkania włoscy goście wypowiadali się z uznaniem o aktywności italianistów gdańskich. Podkreślali fundamentalne znaczenie kultury w relacjach między Włochami i Polską. Wyrazili nadzieję kontynuowania współpracy przy realizacji dużych, wymagających projektów w istotnych obszarach kultury i nauki.

- Raduje nas pełna gotowość do rozwijania współpracy ze strony włoskich naukowców, cieszy zaufanie, jakim nas obdarzają. Bo to właśnie zaufanie, kompetencje, przejrzystość i uczciwość we wzajemnych relacjach stanowią podwaliny dobrej współpracy - dodaje dr hab. Dorota Karwacka-Pastor, prof. UG. - - Wiemy, że naszymi śladami podążają teraz także inne Instytuty UG, które zainspirowane sukcesami italianistów zaczynają powoli wprowadzać do swojej oferty więcej zajęć z języka włoskiego. Język i kultura ojczyzny Dantego doczekały się zatem w Gdańsku zainteresowania, o które długo walczyliśmy - konkluduje profesor italianistka.

oprac. Zespół Prasowy