Naukowcy z UG we współpracy z Fundacją Rzymską im. Margrabiny J. Z. Umiastowskiej będą badać najnowszą historię emigracji z Polski do Włoch. Wnioski mogą okazać się przydatne przy projektowaniu europejskiej polityki migracyjnej.
Delegacja Instytutu Politologii - Dyrektor dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, dr Kamila Kowalska i dr Rafał Raczyński - odwiedziła w ostatnich dniach lipca Rzym. W trakcie wizyty podpisano umowę o współpracy badawczo-dydaktycznej z Fundacją Rzymską im. Margrabiny J. Z. Umiastowskiej reprezentowaną przez Prezesa Fundacji Paolo Morawskiego. Rozpoczęto również prace nad projektem poświęconym najnowszej historii migracji z Polski do Włoch.
- Współpraca z Fundacją wpisuje się w tradycje badawcze gdańskiej politologii. Uniwersytet Gdański był i jest ważnym miejscem na mapie naukowej Polski, w którym prowadzi się badania nad zbiorowościami polonijnymi. Kluczową postacią dla naszego środowiska był prof. Andrzej Chodubski, badacz Polonii i procesów migracyjnych - mówi dyrektor Instytutu Politologii dr hab. Arkadiusz Modrzejewski.
Punktem wyjścia do rozpoczynającego się projektu było spotkanie robocze, w trakcie którego badacze z UG oraz kilku włoskich ośrodków akademickich dyskutowali o tym, w jaki sposób analizować i opowiadać historię migracji z Polski do Włoch, biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich niemal 50 lat w zakresie prawa, rynku pracy, percepcji społecznej oraz innych kwestii związanych z migracjami. Projekt zakłada opublikowanie do końca 2025 r. pierwszego w swoim rodzaju tomu, który podsumuje całą dotychczasową wiedzę na temat historii polskiej migracji na Półwysep Apeniński w ostatnim półwieczu i wskaże możliwe dalsze obszary badań w tym zakresie.
- Projekt opiera się na interdyscyplinarnym podejściu. W założeniu ma on nie tylko analizować najnowszą historię migracji z Polski do Włoch, ale i formułować wnioski, które mogą być przydatne przy projektowaniu europejskiej polityki migracyjnej - mówi dr Rafał Raczyński.
Mając na uwadze skalę wyzwań badawczych, jakie stoją przed inicjatorami projektu, uczestnicy spotkania wypracowali wstępne założenia oraz wskazali na najważniejsze wątki badawcze. Prace koncepcyjne będą kontynuowane w kolejnych tygodniach. - Projekt jest pierwszym krokiem w realizacji podpisanej właśnie umowy. Wierzę, że będzie to długoletnia i owocna współpraca między UG a Fundacją, która jest istotną instytucją życia polonijnego z bogatą tradycją - dodaje dr Kamila Kowalska.
Więcej informacji o Fundacji można znaleźć na stronie: www.fondazioneumiastowska.com.