„Im mniej wiem, tym lepiej śpię - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki” – relacja z sierpniowego Letniego Spotkania z Nauką

Im mniej wiem, tym lepiej śpię? fot. W. Kulczykowski

fot. W. Kulczykowski

Kryzys autorytetu naukowego we współczesnym świecie oraz przedstawienie fatalnych w skutkach scenariuszy lekceważenia głosu środowiska naukowego - to tematy dyskusji między naukowcami z różnych dyscyplin a publicznością zorganizowanej w ramach akcji „Letnie Spotkania z Nauką”.

Wydarzenie  „Im mniej wiem, tym lepiej śpię? - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki” odbyło się 10 sierpnia 2024 r. w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze (powiat Kościerzyna). Sam projekt „Letnie Spotkania z Nauką”, w ramach którego odbyła się dyskusja, jest realizowany od 2003 r.

O fatalnych skutkach lekceważenia nauki podczas sierpniowego spotkania rozmawiali: prof. Jan Marcin Węsławski (ekolog, Instytut Oceanologii PAN), prof. Anna Mazurkiewicz (historyczka, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego) oraz dr inż. Piotr Szmytkiewicz (Instytut Budownictwa Wodnego PAN), a także liczni uczestnicy. Na leśnej scenie wykładowej gościło ponad 85 osób, wirtualnie wydarzenie śledziło „na żywo” kolejne 20 osób, a nagranie zostało do tej pory wyświetlone ponad 600 razy! Intensywna dyskusja między wykładowcami a publicznością trwała ponad 3 godziny i zakończyła się po godzinie 22:00.

Nagranie z wydarzenia zostało opublikowane na Facebooku Letnich Spotkań z Nauką. Zachęcamy do jego obejrzenia!

Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Historyczny UG, Instytut Budownictwa Wodnego PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Rada Upowszechniania Nauki PAN. Za organizację spotkania z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego odpowiedzialny był dr Wacław Kulczykowski.

Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy UG