Zarząd UG Golf Club w towarzystwie Rektora UG. Fot. Alan Stocki/UG
Propagowanie i upowszechnianie gry w golfa w środowisku akademickim oraz wspieranie studenckiej sekcji sportowej golfa to jedne z głównych celów zawiązanego właśnie UG Golf Club - Akademickiego Klubu Golfowego Uniwersytetu Gdańskiego.
Pod koniec lipca odbyło się Zgromadzenie założycielskie UG Golf Club. Do inicjatywy fundacyjnej tego przedsięwzięcia Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski zaprosił elitarne grono najbardziej doświadczonych i utytułowanych golfistów uprawiających i upowszechniających ten sport w Polsce.
- Tworzymy Akademicki Klub Golfowy UG przede wszystkim z myślą o naszych pracownikach i studentach. Golf już dawno przestał być sportem dostępnym dla nielicznych. Od kilku lat stał się dyscypliną olimpijską i oprócz zawodowców w równym stopniu może być uprawiany przez ludzi w każdym wieku, różnych profesji, w tym nauczycieli akademickich czy pracowników administracji uczelni. Jego upowszechnienie w różnych środowiskach zawodowych jest coraz szersze. W naszym regionie dostępne są aż cztery profesjonalne pola golfowe. W wielu krajach na całym świecie golf jest kojarzony właśnie ze środowiskiem akademickim, nie tylko jako dyscyplina sportowa, w której zawodnicy reprezentują barwy poszczególnych uczelni, ale również jako sposób na rekreacyjne spędzanie czasu - powiedział Rektor podczas posiedzenia zgromadzenia.
Zgromadzenie założycielskie UG Golf Club. Fot. Alan Stocki/UG
Wśród głównych celów powołania Akademickiego Klubu Golfowego UG jest upowszechnianie gry w golfa w środowisku akademickim, wspieranie studenckiej sekcji sportowej golfa, organizowanie szkoleń na „Zieloną kartę” dla pracowników i studentów UG - kandydatów na członków Klubu oraz organizowanie turniejów golfowych. Stowarzyszenie będzie prowadziło swoją działalność ze składek członkowskich oraz darowizn i dotacji pozyskiwanych ze źródeł zewnętrznych.
- Jestem pewien, że poprzez działalność Akademickiego Klubu Golfowego UG Golf Club w krótkim czasie „zarazimy” pasją do golfa wielu członków naszej społeczności akademickiej. Dla studentów będzie to możliwość nabycia w istocie nowych kompetencji zawodowych, jako że umiejętność gry golfowej umożliwia nawiązywanie bardzo wielu profesjonalnych kontaktów. Dla naukowców i administracji UG to przede wszystkim nowe możliwości uprawiania ciekawego sportu i sposób na rewelacyjne spędzanie wolnego czasu. To znakomita przestrzeń do rekreacyjnego obcowania w swoim środowisku, jak i nawiązywania kontaktów przez członków społeczności uczelni z przedstawicielami innych branż pomiędzy kolejnymi uderzeniami w drodze do kolejnego „dołka”. Wspólnie z kierownictwem AZS i naszego Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu chcielibyśmy także doprowadzić do tego, żeby golf stał się sportem uprawianym w ramach Akademickich Mistrzostw Polski - dodaje Rektor.
Zarząd UG Golf Club (od lewej): Dariusz Wroniak (Wiceprezes ds. rozwoju), Robert Sokołowicz (Prezes Zarządu), Tomasz Aftański (Wiceprezes ds. sportu akademickiego), Krzysztof Podniesiński (Wiceprezes ds. finansowych)
W ramach Klubu organizowane będą także treningi, obozy kondycyjne oraz wyjazdy na imprezy sportowe. Klub zostanie wpisany do oficjalnego rejestru Polskiego Związku Golfa, a jednym z jego najbliższych zadań będzie wynegocjowanie z polami i strzelnicami golfowymi uprzywilejowanych finansowo warunków korzystania z tej infrastruktury dla pracowników i studentów uczelni - przyszłych członków UG Golf Club. Podczas zgromadzenia założycielskiego omówiony został Statut Stowarzyszenia. Powołano także Zarząd w składzie:
Robert Sokołowicz - Prezes Zarządu. Pracownik CWFiS UG, zawodowy golfista i członek PGA (Professional Golfers’ Association), skupiającego zawodowych graczy i trenerów golfa. Trener PGA Golf Professional.
Tomasz Aftański - Wiceprezes ds. sportu akademickiego. Dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG, Członek Zarządu Głównego AZS, Członek Komisji Technicznej Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego.
Dariusz Wroniak - Wiceprezes ds. Rozwoju. Dyrektor Private Banking Alior Bank w Gdańsku, golfista, certyfikowany doradca EFPA. Od kilkunastu lat rozwija i propaguje grę w golfa, organizuje cykliczne turnieje oraz akademie nauki gry dla poczatkujących. Jego sukces mierzy się dziesiątkami nowych graczy, którzy co roku zasilają kluby golfowe naszego regionu.
Krzysztof Podniesiński Wiceprezes ds. Finansowych. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, radca prawny, partner zarządzający Podniesiński i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni s.c. - jednej z największych kancelarii prawnych na Pomorzu. Z golfem związany od 1998 roku. Przez lata był członkiem władz spółki zarządzającej najstarszym polem golfowym w Polsce, w Rajszewie koło Warszawy. Współorganizuje coroczne akademie nauki gry w golfa dla poczatkujących, wspiera ligi, turnieje i wydarzenia golfowe.
W Stowarzyszeniu działać będzie także Konwent Honorowy Klubu złożony z najbardziej utytułowanych zawodników golfa pod przewodnictwem Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego.
- Golf to połączenie ciała i umysłu, dzięki niemu możemy rozwijać swoje umiejętności sportowe i ruchowe, ale również te mentalne. Staramy się dzięki temu przezwyciężać swoje słabości w połączeniu z przyrodą i w interakcji z innymi graczami. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - ten, kto chce rywalizacji, będzie startował w turniejach, a ci, którzy jej się obawiają, mogą grać wyłącznie dla siebie i czerpać z gry w golfa na pięknych polach golfowych, poznając przy tym wspaniałych ludzi - mówi Prezes Zarządu Akademickiego Klubu Golfowego UG Robert Sokołowicz. - Jesteśmy otwarci, nasza oferta kierowana jest przede wszystkim do studentów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, ale do Klubu mogą przystąpić również wszystkie inne osoby z Trójmiasta i nie tylko, które chciałyby rozwijać ideę golfa akademickiego i synergicznie współdziałać z nami, reprezentując barwy Klubu - podsumowuje Prezes.