Gdański Salon Maturzystów już po raz 18 na UG!

1

Wykłady i prezentacje na temat matury i rekrutacji na studia, dziesiątki wystawców: uczelni, szkół policealnych i instytucji edukacyjnych - tak w największym skrócie zapowiada się osiemnasty Salon Maturzystów Perspektywy, który w dniach 5-6 września zostanie zainaugurowany na Uniwersytecie Gdańskim.

Tegoroczna kampania Fundacji Perspektywy rozpocznie się 5 września na Uniwersytecie Gdańskim, a zakończy 27 września Salonami w Warszawie i w Rzeszowie. Uczestnicy - maturzyści, nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice - otrzymają pełną informację o egzaminie maturalnym w roku 2025 oraz o zasadach rekrutacji na studia. Ogólnopolska kampania Salonu Maturzystów 2024 odbywa się pod patronatem komitetu honorowego w składzie: Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister Nauki Dariusz Wieczorek, Przewodnicząca KRASP Bogumiła Kaniewska, Prezeska Fundacji Perspektywy Bianka Siwińska.

Dla większości uczestników Salon Maturzystów to pierwsza w życiu okazja do wizyty na kampusie uczelni, rozmowy z przedstawicielami szkół wyższych o ofercie kształcenia, zasadach rekrutacji czy warunkach studiowania. Takie doświadczenie zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji o ścieżce edukacji i kariery, umożliwia promocję przyszłościowych kierunków studiów, a także pozwala maturzystom poznać uczelnie „w realu”.

- Gdański Salon Maturzystów, który co roku mamy przyjemność gościć w murach Uniwersytetu Gdańskiego, w tym roku w roli szczególnej, bo gospodarza otwierającego wszystkie salony - jest dla nas niezwykle ważny z wielu powodów - mówi Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski. - Najważniejszy jest ten, że wiele lat współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Fundacją Edukacyjną Perspektywy pozwoliło na wspólne zbudowanie marki największych targów edukacyjnych na Pomorzu. Cieszę się, że kolejny rok możemy tu, na terenie kampusu uniwersyteckiego, spotykać się z młodzieżą, która wkrótce podejmie jedną z najważniejszych w swoim życiu decyzji - o wyborze ścieżki maturalnej i studiów. Pamiętam to jeszcze z czasów licealnych, ale też doświadczyłem tego jako rodzic: to nie jest prosta decyzja. I dziś, w czasach Internetu, wcale nie jest łatwiej, ponieważ szukając informacji, stajemy przed ich natłokiem, przed mnóstwem reklam, stron, czasami też fałszywych informacji. Dlatego tak ważne i potrzebne są Salony Maturzystów, gdzie młodzież spotyka się z przedstawicielami uczelni, może zadawać pytania studentom, przejrzeć konkretne foldery i wyjaśnić wątpliwości w bezpośredniej rozmowie. Dziękuję Fundacji Edukacyjnej Perspektywy za to, że kolejny rok razem z nami gości maturzystów z Pomorza, i zapraszam wszystkich na Uniwersytet Gdański! - dodaje Rektor.

- Po raz osiemnasty zapraszam do udziału w Gdańskim Salonie Maturzystów wszystkich młodych ludzi, którym zależy na tym, żeby jak najlepiej przygotować się do egzaminów i osiągnąć jak najlepszy wynik - mówi Dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku Irena Łaguna. - To prawda, że czeka was wiele pracy, ale też i nagroda za ten wysiłek może być wspaniała. W chwilach zmęczenia i zwątpienia, które z pewnością przeżyjecie, wyobraźcie sobie, jak odbieracie świadectwo dojrzałości z wynikami, które otworzą wam drzwi na wymarzone studia. W maju 2025 będziemy mogli już tylko trzymać za was kciuki, ale teraz, we wrześniu, postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości, pomóc dobrze zaplanować egzamin maturalny i przygotować się do niego. Macie wszelkie szanse na sukces - jestem o tym przekonana.

Gdański Salon Maturzystów to miejsce, gdzie swoją przyszłość wybrało już siedemnaście roczników pomorskich maturzystów. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Uniwersytet Gdański zapraszają rocznik osiemnasty!

Komitet honorowy gdańskiego Salonu Maturzystów współtworzą: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Przewodniczący Komitetu Honorowego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku Irena Łaguna, Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger.

Co? Gdzie? Kiedy?

• Gdański Salon Maturzystów Perspektywy 2024