Wykład prof. Charlesa Bennetta - „Insights from physics into information theory and vice versa”

CB

Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT UG) zaprasza na wykład wybitnego eksperta z zakresu fizyki i informacji kwantowej, prof. Charlesa Bennetta. Wydarzenie jest wstępem do organizowanej przez WMFI i ICTQT konferencji Q-con Conference: Shaping the Future of Quantum Gość Uniwerstetu Gdańskiego wygłosi prelekcję pt. „Insights from physics into information theory and vice versa” 5 września o godzinie 18:00 w auli D005 w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Charles H. Bennett jest fizykiem, teoretykiem informacji i pracownikiem IBM Research. W 2006 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Jest członkiem Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, zagranicznym członkiem Royal Society of London i byłym członkiem Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICTQT(2018-23). Gość Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie historii informacji kwantowej wyjaśni, dlaczego błędne idee mogą czasami stymulować postęp naukowy bardziej efektywnie niż te poprawne oraz w jaki sposób historia termodynamiki i informacji pokazuje, że dobre idee mogą zostać odkryte, zapomniane, a następnie odkryte na nowo.

Prof. Charles Bennett jest jednym z twórców kwantowej teorii informacji, która rozszerzyła klasyczną teorię komunikacji Shannona i klasyczną teorię obliczeń Turinga o superpozycję i splątanie. Jego publiczne wykłady miały na celu demistyfikację mechaniki kwantowej, wprowadzając analogie takie jak „monogamia splątania” i „informacja kwantowa jest jak informacja we śnie”, aby pomóc zarówno naukowcom, jak i laikom przezwyciężyć radykalną dziwność tej dziedziny i zastąpić ją dojrzałą intuicją kwantową.  

W 1973 roku, opierając się na pracy Rolfa Landauera z IBM, Bennett wykazał, że obliczenia ogólnego przeznaczenia mogą być wykonywane przez termodynamicznie odwracalną aparaturę. W 1980 roku, opierając się na rewolucyjnej, ale niepraktycznej koncepcji Wiesnera dotyczącej niemożliwych do sfałszowania banknotów kwantowych, Bennett, wraz z Gilles'em Brassardem z Université de Montréal i studentami, wymyślił i wdrożył kwantową dystrybucję kluczy, najwcześniejsze i najbardziej dojrzałe komercyjnie zastosowanie kwantowego przetwarzania informacji (choć niszowe).

Począwszy od lat dziewięćdziesiątych, wraz z Brassardem, Wiesnerem i innymi współpracownikami, wykazał, że chociaż splątanie samo w sobie nie ma zdolności komunikacyjnej, jest użytecznym i wymiernym zasobem dla dwóch aktualnie wszechobecnych prymitywów kwantowego przetwarzania informacji: kodowania supergęstego (które podwaja klasyczną przepustowość kanału kwantowego) i teleportacji kwantowej (która umożliwia przesyłanie informacji kwantowych przez kanał klasyczny i została wymieniona w nagrodzie Nobla w dziedzinie fizyki w 2022 r.). Jego praca nad destylacją splątania korzystała z pionierskiej i kontynuowanej pracy gdańskich naukowców nad splątaniem, w tym z ich nieoczekiwanego odkrycia „związanych” rodzajów splątania, które są użyteczne, ale nie mogą być destylowane do czystej postaci.    

Wykład prof. Bennetta związany jest z promocją badań prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach projektu pn. „Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych 2.0: B i R faza przemysłowo-eksperymentalna” (nr umowy FENG.02.01-IP.05-0006/23).

oprac. MJ/ZP