Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym

Waldemar Kotowski, fot. Alan Stocki

Dyrektor ULO Waldemar Kotowski, fot. Alan Stocki

Szacunek, otwartość, tolerancja - z tymi słowami, obecnymi również na sztandarze szkoły, nowy rok szkolny 2024/2025 rozpoczęło Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku (ULO). Szkoła, ściśle współpracująca z czterema gdańskimi uczelniami wyższymi, działa już 5 lat. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025 miała miejsce 2 września 2024 r. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.

 

- To wyjątkowa inauguracja w naszej historii z dwóch powodów - powiedział Dyrektor ULO Waldemar Kotowski, który zabrał głos po tradycyjnym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego. - Po pierwsze, pięć lat temu powstała nasza szkoła, a więc w tym 2024 roku obchodzimy skromny jubileusz pięciolecia jej istnienia. Po drugie - od 1 września oficjalnie zmieniliśmy nazwę: do nazwy dotychczasowej dodaliśmy stwierdzenie „z Oddziałami Dwujęzycznymi”, bo od tego roku szkolnego taka właśnie będzie nazwa naszej szkoły: Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.

Przywitawszy gości - w tym przedstawicieli władz miasta, kuratorium, władz i wydziałów gdańskich uczelni oraz Fundacji Pozytywne Inicjatywy - Dyrektor szkoły przedstawił to, co ULO osiągnęło w ciągu pięciu lat swojej działalności, czyli od roku 2019, gdy naukę rozpoczęło 96 uczniów w 4 oddziałach klasowych (po dwie klasy liceum trzyletniego i czteroletniego). Wyjątkowym momentem było nadanie szkole (w dniu 10.01.2020 r.) imienia śp. Pawła Adamowicza -prezydenta Gdańska i pomysłodawcy powstania szkoły. Wtedy też ULO otrzymało swój sztandar, na którym widnieją słowa: szacunek, otwartość, tolerancja. - Te trzy wartości stały się kierunkowskazem naszych działań - stwierdził Dyrektor. - Wydaje mi się, że przez te pięć lat sprostaliśmy zadaniom, i te trzy słowa będą nam przyświecały w dalszych latach funkcjonowania szkoły.

Waldemar Kotowski przypomniał również najważniejsze momenty w historii ULO, w tym rozmaite wyzwania (takie jak czas pandemii), którym szkoła sprostała mimo trudności. Przytoczył przykłady rozmaitych inicjatyw i projektów (np. debat oksfordzkich), a także sukcesy uczniów, choćby w olimpiadach. - Staramy się wspierać uczniów w ich pasjach - stwierdził Dyrektor, podkreślając, że ULO stara się być „szkołą odpowiedzialną społecznie”, której decyzje i działania - realizowane w sposób przejrzysty i zgodny z zasadami etyki - są ukierunkowane nie tylko na uczniów i pracowników, ale także na społeczeństwo i środowisko. Wymienił także obszary, w których szkoła już działa: poprzez organizację konkursów (np. Pomorski Konkurs Przedsiębiorczości czy konkurs kuratoryjny z geografii) czy współpracę z uczelniami (wspólne projekty, udział uczniów w zajęciach ze studentami UG, PG czy GUMed itp.). Przykładem owocnej współpracy jest Szkolna Grupa Ratownicza Salvator, powstała po profesjonalnym kursie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, której przedstawiciele również byli obecni na uroczystości.

Radością napawa Dyrektora fakt, że wielu absolwentów ULO zdecydowało się studiować właśnie w Gdańsku, a Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny zajmują pierwsze miejsca wśród ich wyborów. Zdaniem W. Kotowskiego może to być efekt dobrej współpracy między ULO i wspomnianymi uczelniami. Podsumowując mijające 5 lat istnienia placówki, Dyrektor stwierdził: - Nasze cele jako szkoły zostały zrealizowane i cieszę się przede wszystkim, że założenie, że uczeń w naszej szkole będzie przede wszystkim człowiekiem, zostało zrealizowane.

Oprócz Dyrektora głos zabrali również znamienici goście, obecni na uroczystości. Wiele osób nawiązywało do takich wartości, jak relacje międzyludzkie, zaufanie czy pasja.

Dziś po raz kolejny realizuje się jedna z wielkich idei mojego męża - stwierdziła posłanka do Parlamentu Europejskiego dr Magdalena Adamowicz. Przypomniała uczniom o ich podstawowych prawach, w tym prawie do szacunku, przysługującym wszystkim osobom, niezależnie od występujących między nimi różnic. Oprócz sprostania obowiązkom szkolnym życzyła uczniom zrozumienia i dobrych relacji w domu, a także, „by chciało się chcieć”. Wyraziła również nadzieję, że będą się znajdowali zmotywowani nauczyciele, którzy sami będą chcieli się uczyć.

Zastępca Prezydent Miasta Gdańska ds. Zrównoważonego Rozwoju i Gospodarki Piotr Grzelak pogratulował pięciu udanych lat i nawiązał do miejsca inauguracji, czyli Biblioteki UG: - Książka dla szefa to było centrum wszechświata - stwierdził, wspominając śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

Jako przedstawicielka władz Uniwersytetu Gdańskiego wystąpiła - po raz pierwszy w nowej roli - Prorektorka ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG. - Ta inicjatywa to tak naprawdę nasza inwestycja w przyszłość - powiedziała o ULO. - Pszczoły, które opuszczą ten ul, za kilka, kilkanaście lat będą decydowały o tym, w jakim kraju będziemy żyć - dodała. Życzyła uczniom dobrego roku szkolnego, a nauczycielom - by nigdy nie opuszczała ich pasja.

Pomorskiego Kuratora Oświaty reprezentował dyrektor Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego - dr Jerzy Wiśniewski. Pogratulował ULO wspaniałych osiągnięć w minnionych 5 latach. Zachęcił uczniów, by znajdowali więcej czasu na rozwój swoich pasji i zainteresowań - a także na budowanie relacji z innymi. Kwestia relacji i współpracy była również obecna w wypowiedzi Wicedyrektora Fundacji Pozytywne Inicjatywy (organu prowadzącego szkołę), dr. Piotra Szeląga: - W krótkim czasie udało nam się wiele wspólnie osiągnąć. To pokazuje (…), że edukacja i rozwój to działanie oparte na współpracy.
Wszystkim tworzącym szkołę (szczególnie uczniom) życzył umiejętności współdziałania i otwartości na współpracę. Stwierdził, że w wielkim wyzwaniem polskiej edukacji jest to, aby z poziomu indywidualnego podejścia do osiągnieć czy rozwoju przejść do myślenia w kategoriach „my”.

Jako ostatni w tej części uroczystości głos zabrał przewodniczący samorządu uczniowskiego, Andrzej Boguszewski, który zwrócił uwagę na aspekt zmian - zarówno świata, jak i człowieka, w tym ludzi, z którymi mamy do czynienia na przestrzeni naszych doświadczeń. - Człowiek może zbudować rzeczy wieczne, ale sam jest zmienny jak fale - stwierdził. - Zrozummy, że świat się zmienia, i przyjmijmy go takim, jaki jest.

Po wystąpieniu przewodniczącego samorządu uczniowskiego i odśpiewaniu hymnu szkoły, zgodnie z tradycją ULO, miał miejsce wykład inauguracyjny. W tym roku wygłosił go Prorektor UG ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski, który pod przewrotnym tytułem „Jak można zrobić użytek z… niewiedzy?” ukrył obrazowy wstęp do zagadnień informacji kwantowej. Jedną z refleksji wykładu była myśl, że niektóre z odkryć naukowych czekały długie lata, nim znalazły zastosowanie, które ma moc zmieniać świat.

Zwieńczeniem uroczystości był występ szkolnego zespołu wokalnego pod kierownictwem pani Joanny Herrmann. Po jego zakończeniu ponownie zabrał głos Dyrektor ULO, aby podziękować osobom, które współtworzyły szkołę od samego początku i wręczyć nagrody najbardziej zaangażowanym nauczycielom. Na koniec podziękował uczniom: za ich zaufanie oraz opinie, dzięki którym Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest chętnie wybierane przez kolejne roczniki.

 

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące rozpoczęło działalność w 2019 roku. Początkowo mieściło się w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG, a od 2022 roku ma siedzibę przy ul. Traugutta 92. Ideą, która przyświecała powstaniu ULO, była wizja Prezydenta Pawła Adamowicza (który stał się patronem szkoły) dotycząca powstania nowoczesnej szkoły współpracującej z wyższymi uczelniami, która w lepszy sposób przygotowywałaby młodzież do zmieniających się technologii i zmieniającego się rynku pracy. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące ściśle współpracuje z uczelniami zrzeszonymi w Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Gdańską), a od niedawna także z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Organem prowadzącym jednostkę jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP