Q-Con 2024 - technologie kwantowe to przyszłość

Rektor przemawia

Przyszedł czas na Q-Con 2024, czyli na wielkie zakończenie dwóch tygodni poświęconych technologii i mechanice kwantowej na UG. Międzynarodowe wydarzenie przyciągnęło wybitnych ekspertów z całego świata - m.in. prof. Charlesa H. Bennetta i prof. Haralda Weinfurtera - jak i władze miasta Gdańska. Prelegenci opowiadali nie tylko o zagadnieniach z zakresu fizyki kwantowej, ale też wszystkim, co z nią związane - edukacji, technologii, regulacjach i start-upach. 

- Dzisiejsza konferencja idealnie zwieńcza dwa tygodnie intensywnych aktywności poświęconych technologii i teorii kwantowej, od szkoły letniej, przez hackathon, po pozostałe atrakcje przygotowane przez prof. Marcina Marciniaka i jego zespół - otworzył wydarzenie Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Witajcie na naszym uniwersytecie i czujcie się jak w domu! - zwrócił się do zebranych.

prof. Charles H. Bennett

prof. Charles H. Bennett

Wykład wprowadzający wygłosił prof. Harald Weinfurter z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, który w roku akademickim 2023/24 obejmował katedrę imienną im. Wacława Szybalskiego. Austriacki fizyk opowiedział o pierwszych próbach zdefiniowania mechaniki kwantowej przez nowożytnych naukowców w ramach swojego wystąpienia pt. „What is Quantum?”. 

O potencjale technologii kwantowych opowiedział wybitny ekspert z tej dziedziny, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Charles H. Bennett. Prelegent próbował przewidzieć, czy technologie kwantowe staną się tak samo popularne i użyteczne jak m.in. komputery. - Raczej mało kto pamięta, ale jak komputery po raz pierwszy powstawały w latach 40. XX w., jedną z pierwszych rzeczy, do których próbowano je wykorzystać, było automatyczne tłumaczenie - mówił. - Musieliśmy na to trochę poczekać, około pół wieku, ale w końcu się udało. Podobnie może być z technologiami kwantowymi.

Ewa Szymczak

Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG także opowiadała o przyszłości technologii kwantowych i innych nauk ścisłych, ale w kontekście edukacji. Geolożka morza opowiedziała o różnych czynnikach, które zachęcają bądź powstrzymują młodych ludzi przed rozpoczęciem kariery w dziedzinach STEM. Podczas wystąpienia prelegentka szczególnie podkreśliła zbyt małą reprezentację kobiet w naukach ścisłych. - Badania pokazują, że kobiety boją się nauki matematyki, inżynierii i technologii o wiele bardziej niż mężczyźni, szczególnie w Polsce - mówiła prof. Ewa Szymczak.

Przyszedł też czas na oficjalne zakończenie Letniej Szkoły Kwantowej 2024. Dyplomy wręczyła dwójka specjalnych gości konferencji.  

Aleksandra Dulkiewicz

- Jestem niesamowicie wdzięczna, że do Gdańska przyjeżdżają studenci z całego świata. Głęboko wierze, że wymiana doświadczeń i budowanie mostów między ludźmi po prostu przyczynia się do lepszej rzeczywistości - powiedziała Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski opowiedział o wyzwaniach, które staną przed ekspertami od cyberbezpieczeństwa, oraz przygotowaniach Unii Europejskiej i innych krajów do świata, w którym funkcjonują technologie kwantowe, w tym nie tak odległa kwantowa kryptografia.

 

Wręczanie

Pierwszą część wydarzenia zakończyła dyskusja nt. edukacji kwantowej, w której udział wzięli Prezeska Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” dr Bianka Siwińska, Dyrektorka II LO w Gdańsku Dorota Suchacz oraz Dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki dr hab. Marek Krośnicki, prof. UG. Rozmowę poprowadziła Head of Technology w Fundacji CODE:ME Rita Łyczywek.

W drugiej części wydarzenia o start-upach związanych z technologiami kwantowymi opowiadali ich prezesi i współzałożyciele. Razem przedstawiono 4 firmy: 

  • Sequre Quantum - stworzył jedyne na świecie urządzenie, które jest w stanie w czasie rzeczywistym wykryć atak hakerski. Prezentujący: COO Sequre Quantum dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG
  • finQbit - którego celem jest przyspieszenie obliczeń w branży finansowej za pomocą kwantowych technologii. Prezentujący: Prezes finQbit Tomasz Ćwik
  • levelQuantum - start-up pracujący nad kwantowym cyberbezpieczeństwem m.in. w komunikacji i transferze danych. Prezentująca: CEO prof. Magdalena Stobińska
  • VeriQloud - zajmujący się bezpieczeństwem danych na podstawie kwantowej kryptografii. Prezentujący: CEO VeriQloud dr Marc Kaplan

Podczas konferencji wystąpili także prelegenci, którzy opowiadali m.in. o możliwościach kwantowej sztucznej inteligencji, komercyjnie dostępnym kwantowym komputerze czy ograniczeniach związanych z regulacjami nt. technologii kwantowych. Wydarzenie zakończył panel pt. „The Quantum Race – How to Shape the Future of Quantum?", w którym wystąpili: prof. Magdalena Stobińska, Prezes Tomasz Ćwik, dr inż. Marcin Nowakowski oraz wiceprezes IQM Quantum Computers Sylwia Barthel de Weydenthal. Rozmowę moderował Innovation Tech Lead w firmie Kainos Patryk Jar.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG