Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 i nadanie tytułu doktora honoris causa Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu

Jan Krzysztof Bielecki

„Za wytrwałe promowanie wolności gospodarczej i obywatelskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej oraz za afirmację prawa do niepodległości państw dominowanych przez ustroje totalitarne, znajdującą potwierdzenie w podjętych decyzjach w czasie pełnienia ważnych funkcji państwowych”. Inaugurację roku akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Gdańskim uświetni ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu - działaczowi opozycji demokratycznej w PRL i byłemu premierowi RP.

Uroczystość zaplanowana jest na 1 października br. w gmachu Biblioteki Głównej UG. Będzie w niej uczestniczyć kilkaset osób, w tym władze uczelni (z Rektorem UG prof. dr. hab. Piotrem Stepnowskim na czele), ludzie nauki, goście z kraju i zagranicy oraz studenci i doktoranci. Po otrzymaniu tytułu doktora honoris causa UG Jan Krzysztof Bielecki wygłosi wykład inauguracyjny, będący tradycyjnym elementem otwarcia roku akademickiego. Laudację wygłosi prof. Dariusz Filar.

Inicjatorami procedury nadania tytułu doktora honoris causa UG dla Jana Krzysztofa Bieleckiego byli dziekani sopockich wydziałów poprzedniej kadencji:  dr hab. Monika Bąk, prof. UG (Wydział Ekonomiczny) i prof. dr hab. Mirosław Szreder (Wydział Zarządzania). Kandydatura Jana Krzysztofa Bieleckiego została jednogłośnie poparta przez recenzentów, którymi zostali:

• Joschka Fischer, wybitny niemiecki polityk, były wicekanclerz i szef dyplomacji Niemiec
  • prof. Timothy Snyder, amerykański historyk, znakomity znawca dziejów Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu Yale
  • prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka, ekonomistka, nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Gdańskim, polityczka, profesor nauk ekonomicznych, posłanka na Sejm V i VI kadencji, członkini Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010-2016.

Uchwałę w sprawie nadania Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Senat UG podjął  28 sierpnia br.:

Uchwała nr 38/24

Senatu Uniwersytetu Gdańskiego

z dnia

28 sierpnia 2024 roku

w sprawie nadania Panu Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Na podstawie § 11 Statutu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 13 czerwca 2019 roku (ze zm.) – Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadaje Panu Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za wytrwałe promowanie wolności gospodarczej i obywatelskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej oraz za afirmację prawa do niepodległości państw dominowanych przez ustroje totalitarne, znajdującą potwierdzenie w podjętych decyzjach w czasie pełnienia ważnych funkcji państwowych.

Jan Krzysztof Bielecki (ur. 1951) - polityk i ekonomista, działacz opozycji demokratycznej w PRL, ekspert ekonomiczny „Solidarności”. Był współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a od stycznia do grudnia 1991 r., w okresie niezwykle burzliwych przemian społeczno-gospodarczych, premierem rządu RP. W wolnej Polsce był posłem, w latach 1992 - 1993 ministrem-członkiem Rady Ministrów ds. kontaktów z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, w latach 2003 - 2010 prezesem zarządu Banku Pekao S.A. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.

Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Transportu, gdzie - zanim przeszedł do służby publicznej - był pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Do działalności dydaktycznej na UG wrócił 10 lat temu, prowadzi zajęcia na Wydziale  Zarządzania, wykorzystując praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania, finansów i bankowości. Jest współautorem i współredaktorem podręcznika pt. „Zarządzanie wartością spółki kapitałowej”, wydanego w 2015 roku.

UWAGA - uroczystość będzie transmitowana on-line na Youtube. Link podamy przed uroczystością.

wydawnictwo

W programie uroczystości:

• Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej
  • Przemówienie inauguracyjne Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotra Stepnowskiego
  • Wyróżnienie najlepszych studentów I roku
  • Gaudeamus Igitur

CEREMONIA WRĘCZENIA TYTUŁU DOKTORA HONORIS CAUSA

• Laudacja prof. Dariusza Filara
  • Wręczenie tytułu doktora honoris causa
  • Gaude Mater Polonia!
  • Wykład inauguracyjny doktora honoris causa UG Jana Krzysztofa Bieleckiego