Przedstawiciele z UG na Międzyuczelnianym Forum Służby BHP

1

Zasady i procedury kontrolne związane z obszarem BHP, metody i narzędzia promowania problematyki BHP oraz wymagania dyrektywy maszynowej – oto główne tematy poruszone podczas Międzyuczelnianego Forum Służby BHP.

Przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia UG wzięli udział w Międzyuczelnianym Forum Służby BHP w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, które odbyło się w dniach 17-18 września br. Szkolenie zainaugurowali Kierownik Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia UG mgr inż. Tomasz Klawikowski, redaktorka czasopisma „Atest” mgr Małgorzata Majka oraz Kierownik Centrum Edukacyjnego Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego dr Beata Taradejna-Nawrath.

Podczas szkolenia omówiono pragmatykę służby BHP – kontrole i audyty, w tym audyt systemu bezpieczeństwa i higieny pracy, obszary kontrolne służby BHP oraz dokumenty służby BHP. Następnie o formach promowania problematyki BHP opowiedziała mgr Agnieszka Szczygielska. Zwieńczeniem obrad był panel dyskusyjny „Doświadczenia i działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa warunków pracy, najnowszych problemów związanych z bezpieczeństwem i zmian zachodzących w świecie pracy” poprowadzony przez mgra inż. Tomasza Klawikowskiego.

Mowa była również o wymaganiach zasadniczych dyrektywy 2006/42/WE skierowanych do producentów maszyn i wynikającym z nich postępowaniu użytkowników przy zakupie nowych maszyn. Dla uczestników szkolenia przygotowano warsztaty: „Postępowanie przy dostosowywaniu użytkowanych i przy zakupie nowych maszyn”, „Zakup nowych maszyn” oraz „Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań”, które poprowadził dr inż. Andrzej Dąbrowski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Międzyuczelniane Forum Służby BHP przeznaczone było głównie dla specjalistów ds. BHP i PPOŻ. oraz osób pełniących zadania tej służby w uczelniach wyższych i instytucjach naukowych. Organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacyjne Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy