UG na 42. Konferencji Organizacji Europejskich Kolekcji Kultur w Bari

1

Kurator Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów na Wydziale Biologii dr Anna-Karina Kaczorowska reprezentowała Uniwersytet Gdański podczas 42. Konferencji Organizacji Europejskich Kolekcji Kultur we włoskim Bari.

Spotkanie kuratorów europejskich kolekcji drobnoustrojów odbyło się w dniach 18-20 września i było poświęcone zagadnieniom związanym z badaniem, zarządzaniem i waloryzacją mikroorganizmów i mikrobiomów jako zasobów biologicznych kluczowych do lepszego zrozumienia biosystemów różnych środowisk.

Uczestnicy konferencji w swoich wystąpieniach przedstawili aktualne podejście do wartości zasobów mikrobiologicznych w perspektywie badań podstawowych jak i stosowanych. Była to także okazja do dyskusji na temat drobnoustrojów jako elementów biosfery istotnych w radzeniu sobie z globalnymi zmianami oraz do promowania zdrowia ludzi i zwierząt w ramach perspektywy OneHealth.

Uniwersytet Gdański reprezentowała Kurator Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów na Wydziale Biologii dr Anna-Karina Kaczorowska. Swoje wystąpienie poświęciła podsumowaniu zakończonego w tym roku polsko-norweskiego projektu „Granice życia: różnorodność, strategie adaptacyjne oraz potencjał biotechnologiczny drobnoustrojów żyjących w głębinach morskich Arktyki” (INDEPTH). Duże zainteresowanie uczestników konferencji wzbudziły informacje na temat odkrycia przez polsko-norweskie konsorcjum naukowe nowego szlaku biochemicznego u drobnoustrojów związanych z ekstremalnym środowiskiem kominów hydrotermalnych oraz nowych enzymów o znaczeniu biotechnologicznym.

Oprócz Uniwersytetu Gdańskiego jako lidera, w realizację projektu INDEPTH zaangażowane były: Uniwersytet w Bergen (Norwegia) oraz Uniwersytet Warszawski i Instytut Chemii Bioorganicznej w Poznaniu. Badania naukowe prowadzone były ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (Norway Grants) w ramach programu GRIEG1 koordynowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy