O zrealizowanych celach i planach na przyszłość: spotkanie Forum Dziekanatów i Biur Dziekana 24 września

Dobiega końca pierwsza kadencja działania Forum Dziekanatów i Biur Dziekana Uniwersytetu Gdańskiego. Podsumowanie dotychczasowej działalności tego ciała opiniodawczo-doradczego Rektora UG, jak również przedstawienie wyzwań na kolejną kadencję, było przedmiotem spotkania, które odbyło się 24 września w Rektoracie UG.

- Model kolegialnego rozmawiania o uniwersytecie przyjęliśmy w bardzo wielu obszarach uczelni, a wzorcem, na którym się opieramy, jest właśnie wasze Forum. - stwierdził Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Podkreślił również, że propozycje wypracowane na Forum Dziekanatów i Biur Dziekana UG znajdują przełożenie na politykę uczelni. - To my wyznaczamy pewne wzorce, bo takie fora są wciąż rzadkością na uczelniach. Czy chcecie czy nie, zaliczacie się już do historii, którą rozpoczynamy i kontynuujemy. Dziękuję za to, co wnosicie do uniwersytetu, i to, w jaki sposób chcemy wspólnie budować nasz komfort w pracy, naszą relacyjność, nasz sposób komunikowania się - oraz czerpanie od siebie wzajemnie w zakresie dobrych praktyk.

Posiedzenie w dniu 24 września było wyjątkowe: zamykało pierwszą kadencję funkcjonowania FDiBD. Z tej okazji wręczono uczestniczkom symboliczne upominki. Następnie przewodnicząca gremium - kierowniczka Dziekanatu Wydziału Prawa i Administracji, Katarzyna Rynkowska - zaprezentowała wyniki przeprowadzonej ankiety ewaluacyjnej.

- Komentarze, jakie otrzymałam w związku z ankietą, potwierdzają sens istnienia forum, a nasza praca powoduje, że jesteśmy jednością, integrujemy się, wymieniamy doświadczeniami i praktykami - podsumowała Katarzyna Rynkowska. - Dążymy do tego, by na naszej uczelni była jasna i jednolita procedura, aby się nam lepiej pracowało.

W prezentacji - oprócz omówienia oceny kończącej się kadencji - zostały również ujęte tematy i wyzwania na kolejny rok (oraz kolejną kadencję). Jeden z pomysłów dotyczył utworzenia mniejszych zespołów roboczych. Była też mowa o otwartym, międzyuczelnianym posiedzeniu Forów Dziekanatów dla pracowników dziekanatów, planowanym na koniec listopada.

- Cieszę się, że praca FORUM UG przynosi realne zmiany na uczelni, jest zauważalna i doceniana - powiedziała Przewodnicząca Forum po zakończeniu spotkania. - Największym pozytywnym odkryciem był fakt, że nasze wyzwania i trudności są wspólne, bez względu na to, na jakim Wydziale działamy.

Forum Dziekanatów i Biur Dziekana UG zostało powołane 2 marca 2023 r. i będzie kontynuowało działalność w nowej kadencji 2024-2028.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP