Specjalny numer „Gazety Uniwersyteckiej” już dostępny

fot.

Redakcja „Gazety Uniwersyteckiej” UG zaprasza do lektury wrześniowego numeru specjalnego, poświęconego wybitnemu polskiemu poecie, Zbigniewowi Herbertowi. Autorzy i redaktorzy naukowi numeru położyli szczególny nacisk na ukazanie związków Herberta z Gdańskiem.

Zbigniew Herbert 29 października 2024 roku obchodziłby setne urodziny. Aby uczcić tę rocznicę, „Gazeta Uniwersytecka” poświęca mu specjalne wydanie, ukazując wiele twarzy tego znakomitego poety: Herbert gdański, Herbert  Sierpnia ’80, Herbert jako wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.

Widzimy też Herberta jako poetę czytanego w przestrzeni domowej gdańszczan, śpiewanego na recitalach bardów czy podczas I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”. Ale też jako przewodnika w podróży i poetę drukowanego „pod strzechą” w konspiracyjnej drukarni. Nie zabrakło również analizy recepcji dzieł poety przez pisarzy gdańskich.

Autorzy podjęli próbę odsłonięcia więzi Herberta z genius loci Gdańska, objawiającej się m.in. w związku jego poezji z wolnościowym ruchem Sierpnia ’80. Prześledzono miejsce Herberta w genezie republikańskich ruchów Polaków oraz wyniesienie go na tej fali do roli przewodnika duchowego, co stawia poetę w roli autorytetu moralnego i Mistrza.

Pojawiło się również spojrzenie zagraniczne, zawdzięczane profesorowi Aloisowi Woldanowi.

Redaktorzy naukowi numeru: Zbigniew Kaźmierczyk, Katarzyna Wojan

Numer jest dostępny na stronie internetowej https://gazeta.ug.edu.pl/wrzesien-2024/ oraz na stojakach zlokalizowanych w budynkach uczelni.

Oprac. CKiP