„Wykorzystajcie swoją młodość i zapał, a my wesprzemy Was doświadczeniem”. WMFI inauguruje rok akademicki 2024/25

Dziekani i Rektor

Rok akademicki 2024/25 na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki rozpoczęty! Nowy zespół dziekański WMFI wraz z Prorektorem ds. Rozwoju i Finansów dr. hab. Pawłem Antonowiczem, prof. UG przeprowadzili promocje doktorskie, immatrykulację studentów oraz wręczenie dyplomów habilitacyjnych podczas uroczystej inauguracji.

- To, że jesteście tutaj, że zdecydowaliście się wybrać nasze studia, świadczy o tym, że nieobce są Wam wyzwania. Wybraliście niełatwe studia, czeka Was dużo pracy, nierzadko wyrzeczeń - zwrócił się do studentów Dziekan WMFI dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG. - Być może będziecie mieli chwile zwątpienia. Pamiętajcie, że macie tutaj wokół siebie ludzi, którzy są świetnymi ekspertami. Wykorzystajcie dobrze ten czas, który tu spędzicie, wykorzystajcie wiedzę Waszych nauczycieli. Chcemy traktować Was jak partnerów. Chcemy, żebyście dobrze się u nas czuli. Wy też możecie kształtować nasz Wydział. Jeśli będziecie mieli jakieś pomysły, przychodźcie do nas, postaramy się pomóc Wam w ich realizacji.

fot. Marcel Jakubowski

Prof. Marcin Marciniak wraz z nowymi Prodziekanami WMFI podziękowali dotychczasowemu kolegium dziekańskiemu za przeprowadzenie wydziału przez globalne i lokalne wyzwania, m.in. pandemię Covid-19, skutki napaści Rosji na Ukrainę oraz pierwszą części remontu budynku WMFI.

Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG zaprosił studentów wydziału do korzystania z bogatej infrastruktury i zasobów Uniwersytetu Gdańskiego, m.in. Biblioteki UG naszej uczelni. - Wchodzicie w naszą społeczność w roku, w którym będziemy świętować 55-lecie Uniwersytetu Gdańskiego. Przewidujemy wiele międzywydziałowych atrakcji i aktywności dla was - zapowiedział prof. Paweł Antonowicz.

W ubiegłym roku akademickim dr hab. Barbara Wolnik, prof. UG, dr hab. Ewa Tyszkowska dr hab. Anna Synak, dr hab. Waldemar Kłobus, dr hab. Adam Kwela oraz dr hab. Maciej Mroczkowski uzyskali stopień doktora habilitowanego. Prof. Marcin Marciniak oraz prof. Paweł Antonowicz uhonorowali naukowców podczas inauguracji. Prorektor ds. Rozwoju i Finansów przeprowadził również uroczystą promocję doktorską.

Work in Progress

O tym, co można robić po zajęciach, opowiedzieli przedstawiciele kół naukowych „Work in Progress”, „SeaMath”, „Koło Naukowe Phizyków”, „Siwert”, które funkcjonują na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Po inauguracji zainteresowani studenci mogli porozmawiać z członkami kół na stoiskach rozstawionych w holu budynku.

Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WMFI dr Justyna Strankowska przeprowadziła immatrykulację studentów. Pani Prodziekan opowiedziała także o wielu innych inicjatywach, w które można się zaangażować na UG, m.in. o Parlamencie Studenckim, programie Erasmus+ czy Akademickim Związku Sportowym. Wydarzenie zakończył wykład inauguracyjny pt. „Rozwiązywanie problemów związanych z węzłami”, który wygłosił  dr hab. Maciej Mroczkowski z Instytutu Geometrii UG.

Promocje Doktorskie i wręczenia dyplomów habilitacyjnych
MJ/ZP