„Wydział Chemii to gwarancja jakości”. Relacja z wydziałowej inauguracji.

fot. Alan Stocki/UG

Podsumowania, plany na najbliższy rok akademicki, uroczyste immatrykulacje, podniosłe uhonorowanie nagrodami - tak Wydział Chemii rozpoczął rok akademicki 2024/2025.

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski w przemówieniu inauguracyjnym zwrócił uwagę na konieczność rozwoju studiów drugiego stopnia: - Musimy zrobić wszystko, aby spowodować, że oferta dydaktyczna Uniwersytetu Gdańskiego, w tym Wydziału Chemii, będzie w sposób jak najefektywniejszy przytrzymywać absolwentów studiów pierwszego stopnia, a także spowoduje, że absolwenci innych uniwersytetów będą chętnie podejmować z nami studia magisterskie. Rektor UG omówił różne możliwe formaty edukacyjne, które mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności studiów drugiego stopnia. Zwrócił się również do studentów: - Musimy pamiętać, że uczelnia musi być dobrym, bezpiecznym i komfortowym miejscem do studiowania. Zrobimy wiele, by zwiększyć aktywność Centrum Wsparcia Psychologicznego, bo wiemy, że ta potrzeba jest bardzo duża. Chcemy również stymulować państwa przedsiębiorczość, uruchamiając między innymi Inkubator Przedsiębiorczości czy Spółdzielnię Studencką. Rektor UG zapowiedział również, że będzie zabiegał o dodatkowe środki w ramach znowelizowanej ustawy o budownictwie społecznym na dofinansowanie budowy nowego domu studenckiego.

Dziekan Wydziału Chemii dr hab. Beata Grobelna, prof. UG swoje przemówienie rozpoczęła od podkreślenia wagi pracy naukowców, w tym chemików, którzy pozwalają przewidzieć nadchodzące zjawiska i uświadamiają, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na nasze życie, przytaczając przykład powodzi, która w ostatnich tygodniach miała miejsce w Polsce. Dziekan podsumowała minioną kadencję na Wydziale Chemii oraz przedstawiła największe osiągnięcia, zarówno naukowe, jak i infrastrukturalne. - Wydział Chemii to gwarancja jakości i pewność znalezienia pracy oraz uznanie przez potencjalnych pracodawców. W tegorocznym rankingu Perspektyw kierunek Ochrona środowiska znalazł się ponownie na czwartym miejscu w Polsce, natomiast kierunek Chemia na ósmym. Nie byłoby tak wysokiej pozycji naszych kierunków studiów, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli akademickich, którzy dbają o proces dydaktyczny i troszczą się o wysoką jakość kształcenia na Wydziale Chemii.

Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja oraz złożenie ślubowania przez studentów I roku, przeprowadzona przez Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Joannę Makowską, prof. UG. Ślubowanie doktorantów przeprowadziła Prodziekan ds. Nauki i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Białk-Bielińska, prof. UG. Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Dziekan Wydziału Chemii dr hab. Beata Grobelna, prof. UG wręczyli dyplomy habilitacyjne.

Kolejnym punktem uroczystości były promocje doktorskie. Treść ślubowania odczytał Rektor UG. Następnie wraz z Dziekan Wydziału wręczył nagrody i wyróżnienia. Nagrodę PTChem za najlepszą pracę doktorską obronioną na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w 2023 roku otrzymali dr Magdalena Miodyńska oraz dr Artur Mirocki (wyróżnienie). Medal Ministra Edukacji Narodowej otrzymała dr inż. Joanna Jeżewska-Frąckowiak, Brązowy Medal im. prof. Janusza Sokołowskiego - prof. dr hab. Michał Ksawery Cyrański, a Nagrodę im. prof. Andrzeja Wiśniewskiego - dr hab. Rafał Ślusarz. Wręczone zostały również indywidualne oraz zespołowe nagrody Rektora dla nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

Zwieńczeniem wydziałowej inauguracji roku akademickiego był wykład prof. dr. hab. Grzegorza Nałęcz-Jaweckiego pt. Lek w środowisku - wyzwanie dla analityka.

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy