Podczas wspólnej inauguracji roku akademickiego Wydziałów Filologicznego i Historycznego Rektor UG prof. Piotr Stepnowski uroczyście przekazał Katedrę im. Marii Janion, goszczącą w tym roku na Wydziale Historycznym, wybitnej mediewistce z Uniwersytetu w Leeds, prof. Emilii Jamroziak.
- Średniowiecze to powrót do źródeł, bo właśnie wtedy powstawały pierwsze uniwersytety - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Zwrócił także uwagę na wspólną dla obu wydziałów uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego: - Połączone inauguracje to doskonały pomysł, który nie tylko sprawdza się pod względem praktycznym, ale jest też przykładem właściwego pojmowania wspólnoty uniwersyteckiej, w której nie tylko dzielimy się doświadczeniami, ale też wspólnie świętujemy.
Rektor UG podsumował również sukcesy uczelni oraz Wydziałów Filologicznego i Historycznego w minionym roku akademickim, podkreślając, że nowe kierunki na obu wydziałach - takie jak Sztuka kreatywnego pisania, Japonistyka i Projektowanie gier historycznych - okazały się rekrutacyjnymi hitami, cieszącymi się ogromną popularnością wśród kandydatów na studia. Wśród planów na przyszłość i wyzwań stojących przed społecznością akademicką Rektor UG wymienił kontynuację programów grantów interwencyjnych oraz profesorów wizytujących, budowę nowego Domu Studenckiego w pobliżu Kampusu Oliwa, powołanie Rad Doskonałości Naukowej, opracowanie strategii rozwoju na kolejne lata oraz zbliżającą się ewaluację, od której wyniku zależą utrzymanie pozycji uczelni oraz wysokość przyszłych subwencji.
- Wspólnota akademicka jest jak rodzina - zwróciła się do zebranych Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG. - Jesteśmy tu, by jak co roku uzmysłowić sobie, że na tę zbiorową tożsamość składa się indywidualna i niepowtarzalna wartość każdego z nas. Drodzy pierwszacy, serdecznie gratuluję Wam uzyskanych indeksów i witam w naszej wydziałowej rodzinie. To powód do dumy, ale też zobowiązanie.
Prof. Małgorzata Jarmułowicz, podsumowując miniony rok akademicki, wskazała, że sześć na dziesięć najpopularniejszych kierunków studiów prowadzonych jest właśnie na Wydziale Filologicznym. Zwróciła także uwagę na awans wydziałowych czasopism naukowych
w punktacji ministerialnej oraz przypomniała niedawną uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego noblistce Oldze Tokarczuk. Zebrani uczcili również minutą ciszy pamięć wybitnych uczonych i artystów, których Wydział Filologiczny stracił w minionym roku, w tym prof. Zbigniewa Majchrowskiego, prof. Józefa Bachórza i pisarza Pawła Huellego.
- Po co jesteśmy? - przemówił z kolei Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, rozważając rolę historii i historyków we współczesnym świecie. - Człowiek umiera dwa razy: raz śmiercią fizyczną, a drugi raz wtedy, gdy zostaje zapomniany. To my jesteśmy pamięcią. Kocham historię nie dlatego, że to już było i się nie zdarzy,
ale dlatego, że w oparciu o przeszłość można przewidywać przyszłość.
Profesor Arkadiusz Janicki również poprosił o uczczenie chwilą ciszy zmarłych, blisko związanych z wydziałem. Wspomniał też o pożegnaniu w radośniejszych okolicznościach: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk rozstaje się z Wydziałem Historycznym, ponieważ Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzyła jej funkcję dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziekan nawiązał także do popularności Projektowania gier historycznych podczas tegorocznej rekrutacji: - Zawsze marzyłem o tym, by Wydział Historyczny był pierwszym, a nie kolejnym wyborem kandydatów na studia. Projektowanie gier historycznych spełnia ten postulat.
Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Emilia Jamroziak, której Rektor UG prof. Piotr Stepnowski przekazał na rok akademicki 2024/2025 Katedrę im. Marii Janion. Uznana mediewistka opowiedziała o rozumieniu przeszłości w kulturze średniowiecznej, średniowiecznych koncepcjach czasu, a także o tworzeniu narracji historycznych i różnych sposobach „opowiadania historii”: - Narracja historyczna ma moc tworzenia tożsamości miejsc i wspólnot. Interpretacja historii jest nie tylko procesem intelektualnym, ale ma również wartość emocjonalną, a instrumentalizacja historii bywa narzędziem władzy.
Prof. E. Jamroziak zapowiedziała przeprowadzenie warsztatów i konkursu na podcast historyczny, ponieważ jest to forma popularyzacji wiedzy o rosnącej popularności i ogromnym potencjale, a jej uprawianie wymaga konkretnych umiejętności, które profesor chciałaby przekazać studentom.