Moc Bibliotek - niezapomniana noc pełna książkowych przygód w Uniwersytecie Gdańskim

1

Książkowa ekspedycja, sesje RPG, kreatywne warsztaty, pokazy filmowe, czy wycieczka po rzadkich zbiorach biblioteki UG – to tylko przedsmak tego, co czeka na uczestników podczas Nocy Bibliotek. To wyjątkowa noc, w której książki, literatura i wspólna zabawa staną się głównymi bohaterami.

Już w najbliższy piątek, 11 października, Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego otworzy swoje podwoje na literackie święto – Noc Bibliotek. Pod hasłem Moc Bibliotek zapraszamy wszystkich spragnionych wiedzy, tajemnic, wyobraźni i dobrej zabawy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 i potrwa do godz. 21:00.

Moc atrakcji: co nas czeka?

• Moc Wiedzy – czy wiesz, jak wygląda największa książka w bibliotece? Możesz ją zobaczyć na własne oczy, a także wziąć udział w zabawie „Human Bingo”, gdzie poznasz ciekawostki nie tylko o książkach, ale także o innych uczestnikach.
  • Moc Tajemnic – wspólnie napiszemy kryminalną historię pełną zagadek! Wcielcie się w detektywów, którzy odkryją, kto stoi za morderstwem bibliotekarza. Czeka nas ekscytujące śledztwo!
  • Moc Wyobraźni – odwiedźcie kapsułę biblioteki, która jednych przenosi w przestrzeń kosmiczną, a innych w świat fantastyki. Jakie wizje pobudzi w Tobie?
  • Moc Współpracy – integracja poprzez literaturę i gry! Gry planszowe, sesje RPG i LARP-y (czyli live action role-playing), które poprowadzi Koło Naukowe UGranie, to idealna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w pracy zespołowej.
  • Moc Społeczności – jesteśmy w sercu kampusu, a nasze wydarzenia, takie jak spotkania autorskie, Klub Książki, bookcrossing czy pokazy filmowe, integrują społeczność studentów. Już planujemy nową przestrzeń dla miłośników książek – ogród społeczny. U nas można wymieniać się książkami i historiami.
  • Moc Książkowych Bohaterów – czy biblioteka to miejsce na rozmowy o literaturze? Oczywiście! Prof. Hanna Dymel-Trzebiatowska zaprasza na fascynujący wykład o Muminkach – literaturze, która łączy pokolenia –  zatytułowany Dolina Muminków dla dzieci i dla dorosłych. Start o godzinie 18:00 na II piętrze.
  • Moc Twórczości – w kąciku kreatywnym stworzycie własne zakładki, kolaże literackie i ilustracje do ulubionych książek. Tutaj każdy będzie mógł wyrazić swoją artystyczną duszę.
  • Moc Cichego Czytania – dla tych, którzy kochają ciszę i spokój, przygotowaliśmy strefę ciszy, gdzie można oddać się lekturze w kameralnej atmosferze nocnej biblioteki.
  • Moc Quizów Literackich – sprawdźcie swoją pamięć, rozwiązując literackie zagadki. Szukamy mistrzów quizów, którzy udowodnią, że znajomość książek to prawdziwa supermoc!
  • Moc Wspomnień – podróż do przeszłości z wystawą Citius, Altius, Fortius. Przeniesiemy się w świat dawnych olimpiad, przeglądając unikalne czasopisma sportowe z lat 1896-1936.
  • Moc Kronik – nocne pokazy filmów retro zabiorą nas w świat minionej epoki. O godzinie 18:00 w sali Welcome Centre rozpocznie się wyjątkowy seans filmowy, który poprowadzi aktor Marcin Młynarczyk.

– Noc Bibliotek to coś więcej niż zwykłe wydarzenie – to możliwość zanurzenia się w świecie literatury w sposób, jakiego nie znajdziesz na co dzień. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie nowych studentów Uniwersytetu Gdańskiego, dla których będzie to doskonała okazja do poznania magicznej przestrzeni naszej biblioteki. Chcemy pokazać, że to miejsce pełne inspiracji, gdzie nauka przeplata się z rozrywką, a książki stają się kluczem do nowych światów – mówi mgr Monika Budzińska z Sekcji Promocji Biblioteki UG.

Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach akcji Noc Bibliotek: https://nocbibliotek2024.ceo.org.pl/

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy