Times Higher Education World University Rankings 2025: lepsze wyniki punktowe UG we wszystkich wskaźnikach. Utrzymana pozycja światowa i krajowa

Uniwersytet Gdański wśród najlepszych uczelni świata w opublikowanym 9 października  2024 r. rankingu  Times Higher Education World University Rankings 2025 - jednym z najważniejszych globalnych rankingów uczelni wyższych. Nasza uczelnia poprawiła wynik punktowy we wszystkich ocenianych kryteriach i utrzymała ubiegłoroczne pozycje na świecie i w kraju.

Najnowszy ranking obejmuje 2 092 uczelnie wyższe ze 115 krajów całego świata. Sklasyfikowano 185 uczelni więcej niż w roku ubiegłym.

Zestawienie opiera się na szczegółowej analizie 18 starannie skalibrowanych wskaźników zgrupowanych w pięciu kluczowych obszarach: nauczanie, środowisko badawcze, jakość badań, zaangażowanie przemysłu i umiędzynarodowienie. Metodologia ta, uznawana za najbardziej kompleksową ocenę wyników uniwersytetów na świecie, cieszy się dużym zainteresowaniem studentów, nauczycieli, pracowników akademickich, ekspertów z branży przemysłowej oraz rządów państw.

Przy opracowywaniu zestawienia uwzględniono analizę 157 milionów cytowań i 18 milionów publikacji naukowych, a także wyniki ankiet wypełnionych przez ponad 93 000 naukowców z całego świata.

Metodologia World University Rankings 2025: https://www.timeshighereducation.com/sites/default/files/breaking_news_files/the_2025_world_university_rankings_methodology.pdf

Uniwersytet Gdański w THE WUR 2025

Uniwersytet Gdański, podobnie jak w roku ubiegłym, notowany został w rankingu THE WUR w przedziale 1201-1500 i utrzymał szóstą pozycję wśród krajowych uniwersytetów klasycznych. Nasza uczelnia poprawiła wynik punktowy w każdym z ocenianych kryteriów (Teaching, Research Environment, Research Quality, Industry, International Outlook). Najlepiej ocenieni zostaliśmy pod względem  Research Quality oraz  International Outlook.

Pełne zestawienie uczelni w THE WUR 2025: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/latest/world-ranking#

Katarzyna Gregorowicz-Bielawska/Biuro Analiz i Ekspertyz