fot. Alan Stocki/UG
Podniosła atmosfera, wzruszające wystąpienia oraz przyjacielski nastrój i popołudnie pełne wspomnień z Uniwersytetem Gdańskim w roli głównej - tak można podsumować otwarcie Muzeum UG.
Uroczyste otwarcie wystawy stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się w piątek 11 października 2024 roku. Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski przywołał wybitnych absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, wśród których nie brakuje światowej sławy naukowców, przedsiębiorców, ludzi biznesu oraz polityków, którzy zmienili bieg historii w naszym kraju. - Patrzę na zebranych dzisiaj gości, myślę o setkach tysięcy osób, które związały, na różnych poziomach i w różnym okresie swojego życia los właśnie z naszą uczelnią. I wiem, że dla wielu ten czas był z różnych względów na tyle istotny, że pamiątki z tego okresu przechowaliście w domach. I dziękuję ogromnie, że zechcieliście podzielić się nimi i udostępnić je zwiedzającym Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. To wzruszające dla naszej społeczności chwile - w postępującej digitalizacji takie materialne świadectwa, można rzec „namacalne” dowody więzi naszej społeczności - są darem niezwykłym.
Rektor UG zwrócił się ze szczególnym podziękowaniem do Dyrektorki Muzeum UG Marty Szaszkiewicz: - Nie byłoby jednak placówki i nas tutaj, gdyby nie ogromny wysiłek jednego małego zespołu - mianowicie dyrektor Muzeum Marty Szaszkiewicz i jej zespołu, którym bardzo dziękuję za ogrom pracy i serce włożone w przygotowanie muzeum. Dziękuję też zespołowi kanclerskiemu, wykonawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta trwająca kilka lat inwestycja, przerwana pandemią, sprawami organizacyjnymi i finansowymi - dobiegła końca i oto możemy świętować otwarcie Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.
Następnie głos zabrał Szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Damian Syjczak, który odczytał fragment listu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka skierowany do władz uczelni, kierownictwa Muzeum UG oraz całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. - Doceniamy Państwa wysiłek na rzecz zachowania dla przyszłych pokoleń świadectw dokumentujących najważniejsze wydarzenia w ponad pięćdziesięcioletniej tradycji uczelni. Jestem przekonany, że otwierana dziś wystawa będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem i stanie się dla zwiedzających szczególną inspiracją do pogłębiania wiedzy o władzach, pracownikach, działalności naukowej, a także kulturze studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych i Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Hubert Kowalski prof. UW odczytał list Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oddział polski, podpisany przez Przewodniczącego Rady prof. dr. hab. Roberta Kotowskiego. Następnie zwrócił się do zebranych gości w imieniu Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych: - Muzea uczelniane odgrywają niezwykle istotną rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa akademickiego, dokumentując historię uczelni oraz osiągnięcia naukowe, a także promując wartości, które budują tożsamość, a także pielęgnują tradycje akademickie. Otwarcie Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego jest zatem ogromnym krokiem naprzód w tych wysiłkach, a zarazem doskonałą okazją do świętowania historii, tradycji i dokonań społeczności akademickiej, szczególnie że w 2025 roku Uniwersytet Gdański będzie świętował swoje 55-lecie.
Dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego Marta Szaszkiewicz, ze szczególnym podziękowaniem zwróciła się do władz UG: - Chciałabym podziękować szczególnie panu Rektorowi prof. Piotrowi Stepnowskiemu za zaufanie, którym obdarzył pan mnie i mój zespół i za to, że wierzył pan w ten projekt do samego końca. Dziękuję bardzo zespołowi kanclerskiemu, który również obdarzył nas zaufaniem i mobilizował nas do działania. Dyrektorka Muzeum podziękowała również wykonawcom, inspektorom, konserwatorom, scenografom oraz wszystkim, którzy brali udział w powstaniu wystawy. Podkreśliła też rolę swoich najbliższych współpracowniczek: Magdaleny Jaszczy, Michaliny Kuczkowskiej oraz Katarzyny Borejszy. - Historia Uniwersytetu Gdańskiego ma swoją bezpieczną przystań w postaci tej ekspozycji stałej, ale my, z moim super zespołem łapiemy wiatr w żagle i płyniemy dalej, bo to dopiero początek.
Symbolicznego otwarcia Muzeum UG, przecinając wstęgę, dokonali Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Damian Syjczak oraz Dyrektorka Muzeum Marta Szaszkiewicz. Listami gratulacyjnymi zostali uhonorowani również darczyńcy Muzeum. W imieniu wszystkich darczyńców głos zabrała absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego Anna Biała, która podzieliła się z gośćmi swoim wspomnieniem z czasów studiów. Uroczyste otwarcie Muzeum uświetnił występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej. Zwieńczeniem uroczystości było zwiedzanie wystawy stałej.
Tego dnia wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu fotograficznego Obiektyw na UG, skierowanego do społeczności akademickiej. - Zaczynaliśmy dzisiaj od historii, a teraz mamy współczesne spojrzenie na nasz Uniwersytet - powiedziała Dyrektorka Muzeum UG Marta Szaszkiewicz. Nagrody wręczył Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski. - Nauka i sztuka leżą na tej samej półce. Wzajemnie się inspirują, jedna i druga wymaga wrażliwości, wyobraźni, kreatywności, ale także nauka może inspirować sztukę.
Nagrody wręczono w dwóch kategoriach:
UGSpace - prezentacja i promowanie walorów otoczenia, budynków i przedmiotów znajdujących się na terenach kampusów Uniwersytetu Gdańskiego, widzianych jako miejsca działalności artystycznej, sportowej i dydaktycznej oraz odpoczynku,
UGScience - inspirujące przedstawienie badań prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim, w tym miejsca pracy naukowczyń i naukowców, gdzie powstają idee i teorie.
W kategorii UGSpace zwyciężyli:
- I miejsce - Rafał Mielczarek
- II miejsce - Piotr Storoniak
- III miejsce - Filip Gąsior
W kategorii UGScience zwyciężyli natomiast:
- I miejsce - Marta Cebera
- II miejsce - Monika Sobiechowska-Sasim
- III miejsce - Maria Dzierżyńska
Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć w Muzeum UG w ramach czasowej wystawy pokonkursowej Obiektyw na UG.