„Ta strategia będzie służyć każdemu z nas.” Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się ze społecznością akademicką UG

Fot. S. Dajkowski

Bezpieczeństwo, zmiany demograficzne, konkurencyjna gospodarka i równomierny rozwój kraju to najważniejsze wyzwania, które stanowią filary średniookresowej strategii rozwoju Polski do 2035 r. O jednym z najważniejszych dokumentów dla naszego kraju podczas wizyty na Uniwersytecie Gdańskim opowiedziała Minister Funduszy i Polityki Regionalnej dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

- Dzisiejsze spotkanie jest dla mnie częścią pracy nad tą strategią, ponieważ potrzebne są nie tylko szerokie konsultacje z różnymi gronami ekspertów, ale również rozmowa z młodymi ludźmi. Ta strategia będzie służyć każdemu z nas, a przede wszystkim wam - zwróciła się do studentów dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - To, co zrobimy i zaplanujemy przez najbliższe 10 lat, zdecyduje w ogromnym stopniu, w którą stronę pójdzie Polska.

W trakcie wystąpienia pani minister zapowiedziała także pierwsze inicjatywy, które zostaną sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Jedną z nich ma być podłączenie blisko 800 tys. gospodarstw do szybkiego internetu, co wsparłoby równomierny rozwój kraju. Dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz opowiedziała także o inicjatywie, dzięki której powstanie 100 tys. nowych miejsc w żłobkach.

student UG

Po wykładzie studenci pytali o strategiczne plany dotyczące służby zdrowia, szczególnie w kontekście zapowiadanej dobrowolnej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. - Istotą korekty składki zdrowotnej jest ulżenie mikroprzedsiębiorcom. Chcemy zlikwidować proces zamykania się mikroprzedsiębiorstw z powodu nadmiernego obciążenia opłatami. W tym momencie suma przeznaczona na tę korektę to 4 mld złotych i zostało to w taki sposób w budżecie zapisane, że ani jedna złotówka nie zostanie zabrana z ochrony zdrowia - odpowiedziała Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dziekan WPiA dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG zwrócił uwagę, że wizyta pani minister nie mogła odbyć się w lepszym momencie, ponieważ obecnie Uniwersytet Gdański pracuje nad Strategią Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2025-30.

Pierwszy rząd

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG, Dziekan WPiA dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG, Wicewojewoda Pomorski Emil Rojek oraz Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Anna Baranowska.

MJ/ZP