Studenci z UG na konferencji „Release the Energy”

fot. Gregmar

Studenci z trójmiejskich uczelni spotkali się 22 października, by wziąć udział w konferencji „Release the energy”, której tematem przewodnim była szeroko pojęta energia. Od ekologicznych rozwiązań po najnowsze technologie - dyskusje były pełne pomysłów na to, jak sprostać wyzwaniom przyszłości.

Młodzi prelegenci podzielili się swoimi innowacyjnymi pomysłami na transformację energetyczną i zielone technologie. Spotkanie było wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń na temat sposobów wykorzystania energii w nowoczesnym świecie.

- Dzisiejsza konferencja dotyczyła szeroko pojętej energii, którą spotykamy na każdym kroku. Temat, który łączy trzy zupełnie inne środowiska akademickie. Chcieliśmy stworzyć wspólną przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz zintegrowania naszych uczelni. Wierzymy, że udało nam się to osiągnąć - powiedziała Ambasadorka Unii Studentów Fahrenheita Bogumiła Szymendera. Uczestnicy wydarzenia mieli szansę zaprezentować swoje badania i wymienić się pomysłami. Najlepszy poster oraz najlepsza prezentacja, wybrane przez Komitet Naukowy, zostały wyróżnione nagrodami ufundowanymi przez firmę Aramco.

- Próbowaliśmy połączyć podejście do energii trzech różnych uczelni, bo każda ma troszeczkę inną specyfikę. Niektórzy zajmują się bardziej psychologią, inni inżynierią, jeszcze inni zagadnieniami medycznymi, więc to było dla nas naprawdę ciekawe doświadczenie, żeby połączyć w tej konferencji to, co będzie rzeczywiście działało i będzie ciekawe dla wszystkich - powiedziała Anna Suchecka, przedstawicielka komitetu organizacyjnego.

Poruszono szeroki zakres zagadnień - od rozmów o biodegradacji po prezentację najnowszych rozwiązań w dziedzinie biomikrożeli. Wiedzy i inspiracji dostarczyli studentom zaproszeni eksperci, m.in. Łukasz Dąbrowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz bloger Łukasz Długowski.

- Konferencja „Release the energy” przede wszystkim była przestrzenią do podjęcia tematów ważnych dla społeczności studenckiej, stanowiących o ich przyszłości - podkreśliła Dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska. - Ogromne zaangażowanie młodych organizatorów świadczy o ich determinacji i poczuciu odpowiedzialności za naszą przyszłość. Ich energia i kreatywność są nieocenione w budowaniu społeczności, która nie tylko myśli o dzisiejszym dniu, ale także o tym, jakie konsekwencje będą miały podjęte decyzje czy działania.

W prelekcji otwierającej konferencję bloger Łukasz Długowski przedstawił wyzwania związane z przetrwaniem w zmieniającym się świecie z punktu widzenia przyrody. Przywołał Puszczę Białowieską, wilki i żubry jako przykłady ekosystemu i gatunków, które przetrwały tysiące lat dzięki zdolności adaptacji. Podkreślał, że kluczem do przetrwania nie jest eliminacja słabości, ale umiejętne ich wykorzystanie.

Inż. Szymon Niewdana poprowadził panel pt. „Spółdzielnia energetyczna i ukryty potencjał transformacji energetycznej”. Zaprezentował istotną rolę spółdzielni energetycznych w procesie transformacji energetycznej oraz podkreślił, jak lokalne inicjatywy mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego i efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Omówił nie tylko wyzwania, ale i liczne korzyści płynące z rozwijania tego modelu, wskazując na jego ogromny potencjał w budowaniu przyszłości opartej na czystej energii.

W sesji posterowej prace zaprezentowali: Michał Jakubowski, Natalia Łukasik, Aleksandra Małachowska, Beata Barczak, Mateusz Michalski, Wojciech Bącalski, J. Krakowiak, P. Ślepski, Marcin Gontarek, Damian Makowski, Julia Dunajska, Dawid Strzelecki, Remigiusz Izbaner, Jakub Labudda, Michał Dominów, Dzmitry Dauhalevich, Łukasz Arcimowicz, Rafał Kowalski.

Konferencja została zorganizowana przez Ambasadorów Unii Studentów Fahrenheita w składzie:

• Anna Suchecka, Dorota Nagórska i Aleksandra Paluch z PG;
  • Bartosz Chojnacki, Hubert Czyż i Piotr Patalas z UG;
  • Patrycja Jachimek i Bogumiła Szymendera z GUMed.
oprac. Julia Bereszczyńska/CKiP