Pierwsze posiedzenie KRUP nowej kadencji i jubileuszowy medal UMCS dla Rektora UG

1

Pierwsze posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich odbyło się 22 października w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obrady poprowadził Przewodniczący KRUP prof. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Przewodniczący KRUP prof. Piotr Stepnowski powitał wśród obradujących byłą Przewodniczącą, a obecnie Przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Bogumiłę Kaniewską, Rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, i zadeklarował konstruktywne wsparcie zgromadzenia KRUP dla działań KRASP.

Rektorzy zgromadzenia gościli w UMCS w Lublinie w związku z inauguracją obchodów jubileuszu 80-lecia uczelni. Gospodarz wydarzenia, Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, zabrał głos, prezentując osiągnięcia swojej społeczności akademickiej.

Zgodnie z planowanym porządkiem posiedzenia rektorzy zaopiniowali pozytywnie kandydatury na przewodniczących komisji KRUP w kadencji 2024 – 2028. Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia przewodniczyć będzie prof. Joanna Wójcik (UAM), Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia prof. Anna Jurkowska-Zeidler (UG), Uniwersyteckiej Komisji Finansów prof. Zbigniew Bukowski (UKW), a Uniwersyteckiej Komisji Nauki prof. Zbigniew Lalak (UW). Komisje mają za zadanie wspierać działania KRUP w określonych obszarach. Nowo wybrani przewodniczący komisji przedstawili plany działań na najbliższą kadencję.

Przez aklamację przyjęto również uchwałę o nadaniu prof. Bogumile Kaniewskiej tytułu Honorowej Przewodniczącej KRUP.

W dalszej części obrad zgromadzenie KRUP przyjęło poprawki w regulaminach KRUP i poszczególnych komisji, a także omówione zostały kwestie zwiększenia dotacji na Narodowe Centrum Nauki, sposób i wysokość finansowania szkolnictwa wyższego, sprawa niewłaściwego wydawania wiz, trwająca ewaluacja i jej działanie w przyszłości oraz proponowane zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Po zakończeniu części plenarnej posiedzenia rektorzy spotkali się z Ministrem Nauki Dariuszem Wieczorkiem, z którym rozmawiali o problemach szkolnictwa wyższego.

Dzień później, 23 października, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego i jubileusz z okazji 80. rocznicy powołania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG i Przewodniczący KRUP, odebrał z rąk Rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego jubileuszowy, limitowany medal zaprojektowany przez dr. Radosława Skórę.

Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG