fot. Alan Stocki
Ochrona kapitału naturalnego, czyli ochrona zasobów - wokół tego zagadnienia koncentrował się Dzień Zrównoważonego Rozwoju, zorganizowany na Uniwersytecie Gdańskim pod hasłem „Szanuję zasoby - nie wyrzucam!”. Szósta edycja tego wydarzenia, która miała miejsce 25 października na Wydziale Chemii, zgromadziła ponad 500 uczestników, a w jej organizację zaangażowało się pięć jednostek UG.
- Moc wrażeń na pewno jest przed wami - zwróciła się do młodych uczestników dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego, jedna z organizatorek wydarzenia. Tegoroczny Dzień Zrównoważonego Rozwoju oferował uczniom wiele atrakcji: od powiązanych tematycznie miniwykładów naukowczyń i naukowców z UG (w dwóch równoległych sesjach, przygotowanych dla młodszej oraz starszej grupy uczestników) po pokazy i warsztaty prowadzone przez uniwersyteckie koła naukowe.
- Podczas tych wydarzeń staramy się pokazać otwartość nauki na społeczeństwo lokalne, a przede wszystkim na młodych ludzi - powiedziała dr hab. Beata Grobelna, prof. UG, Dziekan Wydziału Chemii, który był gospodarzem imprezy. - Przede wszystkim chcielibyśmy pokazać, że nowocześnie wykształcony człowiek ma wiedzę z każdej dziedziny: humanistycznej, ekonomicznej, z zakresu nauk ścisłych - po to, by właściwie dbać o nasze środowisko. Praca naukowca jest ważna, ale też cieszymy się, że możemy tę wiedzę wam dawać i starać się was zainteresować innymi dziedzinami.
Podczas oficjalnego otwarcia Dnia Zrównoważonego Rozwoju został odczytany list od Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski, która podkreśliła znaczenie angażowania młodych osób oraz doceniła wysiłek organizatorów.
Dzień Zrównoważonego Rozwoju to również okazja do współpracy między różnymi, niekiedy bardzo od siebie oddalonymi jednostkami Uniwersytetu Gdańskiego. Dr Magdalena Markiewicz podkreśliła zaangażowanie Stacji Morskiej im. Prof. K. Skóry w Helu, z którą planowana jest również dalsza współpraca przy kolejnych wydarzeniach (np. „Akademii na plaży”, która ma się odbyć wiosną 2025 r.). Z kolei dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, dodała: - To jest właśnie nasz cel: żeby włączać w organizację tego wydarzenia różne wydziały, które zapraszamy w zależności od hasła przewodniego. W roku 2023 do organizacji Dnia Zrównoważonego Rozwoju włączyły się Wydział Filologiczny i Wydział Nauk Społecznych. Stałym filarem są Wydział Chemii i Wydział Ekonomiczny.
Uczniowie doceniali zarówno warsztaty (i możliwość wygrania gadżetów), jak i ciekawe wykłady, a niekiedy także niecodzienny ubiór prelegentów (tu zdecydowanie wyróżniał się „skafander kosmiczny” zaprezentowany przez dr. hab. Macieja Nykę, prof. UG). Niektóre stoiska (na przykład to, przy którym można było samodzielnie wykonać kosmetyki) przeżywały prawdziwe oblężenie. Bogactwo atrakcji w tym roku wiązało się w dużej mierze z dofinansowaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, związanym z realizacją projektu „Zatoka wiedzy - rozwijanie kompetencji ekologicznych społeczeństwa przez edukację”. Entuzjazm uczestników był widoczny również podczas quizów wiedzy, które kończyły każdą sesję wykładów.
Organizatorki podkreślają zaangażowanie i pomysłowość wykładowców, którzy - mimo że na co dzień pracują ze studentami - potrafią dopasować się również do młodszych odbiorców, którymi podczas Dnia Zrównoważonego Rozwoju są zazwyczaj uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. - Mamy więc do czynienia z bardzo ważnym elementem popularyzacji wiedzy naukowej, ale w sposób, który jest bardzo przystępny i myślę, że zachęcający do tego, żeby naukę postrzegać jako atrakcyjną, ważną, będącą blisko życia i blisko człowieka - mówiła dr M. Markiewicz.
Dzień Zrównoważonego Rozwoju, który zorganizowano na UG po raz szósty, cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku ze względu na ogromne zainteresowanie (zgłosiło się ponad 1100 osób na 550 dostępnych miejsc) oraz ograniczoną przestrzeń konieczne stało się wprowadzenie rejestracji klas. - Połowie uczestników, którzy zgłosili się na wydarzenie, musieliśmy odmówić i zaprosić na inne, w innych terminach - powiedziała prof. Barbara Pawłowska. Dr Magdalena Markiewicz zwróciła przy tym uwagę na inne zjawisko: - Bardzo istotne jest dla nas to, że uczniowie i nauczyciele wracają. To znaczy, że widzą w wydarzeniu wartość dodaną i korzyść dla uczestników.
- Osiągamy cel, który sobie postawiliśmy - podsumowała prof. Barbara Pawłowska.
---
Organizatorami szóstego Dnia Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Gdańskim były: Wydział Chemii, Wydział Ekonomiczny, Wydział Prawa i Administracji, Stacja Morska im. Prof. K. Skóry w Helu Wydziału Oceanografii i Geografii oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG w ramach projektu „Zatoka Wiedzy - rozwijanie kompetencji ekologicznych społeczeństwa przez edukację”, dofinasowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Więcej o celach Zrównoważonego Rozwoju: http://www.un.org.pl/