Uniwersytet Gdański otrzymał grant w wysokości 60 tys. euro w ramach pierwszej edycji konkursu CoARA Boost Cascade Funding. CoARA - Coalition for Advancing Research Assessment - to międzynarodowa koalicja zrzeszająca ponad 700 organizacji badawczych, agencji finansujących oraz organów oceniających z całego świata, zaangażowanych w reformę metod i procesów oceny badań naukowych, naukowców i instytucji badawczych.
Uniwersytet Gdański dołączył do koalicji CoARA w 2023 roku, jako pierwszy uniwersytet klasyczny w Polsce. W czerwcu 2024 r. przyjęty został CoARA Action Plan - plan działań na lata 2024 - 2028 zmierzających do poprawy systemu oceny badań naukowych i kadry akademickiej. W założonych działaniach, mających na celu wypracowanie kompleksowego, rzetelnego, transparentnego i uwzględniającego specyfikę poszczególnych dyscyplin naukowych systemu ewaluacji, kluczową rolę odgrywa czynnik ekspercki, w tym powołanie na poszczególnych wydziałach Rad Ekspertów, co rozpoczęło się w bieżącym roku akademickim.
Finansowanie w ramach CoARA Boost Cascade Funding przewidziane jest na 12 miesięcy; pozwoli ono na niezwłoczne wdrożenie części zaplanowanych działań.
- Głównym celem projektu jest analiza mocnych i słabych stron obecnego systemu oceny nauczycieli akademickich, współpraca z ekspertami zewnętrznymi oraz opracowanie polityki rozwoju badań naukowych, która uwzględni rezultaty analizy i przeprowadzonych konsultacji eksperckich - mówi Dyrektorka Biura Nauki dr Katarzyna Świerk, koordynatorka projektu. - Aby przygotować się do wdrożenia zmian w polityce, przeprowadzone zostaną wstępne badania, ankiety, spotkania grup fokusowych i współpraca z wiodącymi ekspertami. Wszystkie przeprowadzone działania pozwolą uzyskać solidne podstawy do przeglądu istniejących procedur i dostosowania ich do potrzeb naukowców.
Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie jako jedna z 25 instytucji naukowych. Do konkursu zakwalifikowały się 63 wnioski. - Uzyskanie grantu CoARA w pierwszej edycji konkursu pokazuje kluczową pozycję naszego uniwersytetu w dążeniu do zmiany systemu oceny nauki w Polsce. Zarówno doskonalenie systemu oceny naukowców, jak i wprowadzenie rad ekspertów do oceny działalności naukowej wydziałów, nie tylko są elementem zwycięskiego projektu, ale i priorytetem rozpoczętej kadencji - mówi Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski.
- Uniwersytet Gdański konsekwentnie podejmuje strategiczne działania związane z poprawą warunków pracy całej społeczności akademickiej, w tym z zapewnieniem najwyższych standardów w zakresie rekrutacji, oceny i awansowania pracowników zgodnie z zasadami Europejskiej Karty Naukowca - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Przystąpiliśmy do koalicji CoARA w związku z dużymi oczekiwaniami środowiska akademickiego dotyczącymi uregulowania kwestii ewaluacji działalności naukowej. Chcemy nie tylko przygotować odpowiednie procedury oceny wewnętrznej, zgodne z potrzebami pracowników naukowych, ale także zaangażować się w szerszą dyskusję dotyczącą ewaluacji działalności naukowej na poziomie krajowym i międzynarodowym.