W nowym roku akademickim rozpoczęła działanie Międzynarodowa Sieć Poradni Prawnych (International Network of Law Clinics), zainicjowana podpisaniem w lipcu br. listu intencyjnego o oficjalnej współpracy pomiędzy Studencką Poradnią Prawną WPiA UG (kierowaną przez dr. Macieja Miklińskiego) i Law Clinic University of Johannesburg z Republiki Południowej Afryki (pod kierownictwem mec. Natashy Naidoo). Odbyło się też pierwsze spotkanie online studentów i opiekunów obu poradni. Wkrótce do projektu mają dołączyć kolejni zagraniczni partnerzy.
Powołanie sieci jest wynikiem trzyletniej współpracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Johannesburgu. Poradnia partnerska z RPA może się pochwalić ponad 50-letnią tradycją, a sam wydział plasuje się wysoko w międzynarodowych rankingach.
- W pracy jednostek z Johannesburga i Gdańska napotykamy na podobne kwestie i problemy. Co ciekawe, nie dotyczą one tylko kwestii ściśle prawnych, ale także związanych z taktyką i strategią spraw prawnych, etyką zawodową oraz niezwykle istotnym zagadnieniem relacji z klientem - czyli tzw. umiejętności miękkich. Na tych polach widzimy ogromny potencjał rozwoju współpracy międzynarodowej - mówią przedstawiciele WPiA UG.
Pierwsze spotkanie skupiło się na analizie dwóch kazusów - jednego zaprezentowanego przez studentów z RPA i odnoszącego się do prawa konstytucyjnego, drugiego zaproponowanego przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego i dotyczącego instalacji paneli fotowoltaicznych. Obie sprawy stały się przyczynkiem do inspirujących dyskusji.
W najbliższych miesiącach planowane jest stopniowe poszerzanie Międzynarodowej Sieci Klinik Prawnych o przedstawicieli kolejnych partnerskich Wydziałów Prawa z Azji, Afryki, Europy, obu Ameryk i Australii oraz utworzenie zespołów merytorycznych zajmujących się określonymi obszarami prawa.
Więcej na temat spotkania inaugurującego działanie sieci można przeczytać tutaj.