Nowoczesny wymiar ochrony pracy. Obchody 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy w murach UG

1

fot. Marcel Jakubowski/UG

O zmianach na współczesnym rynku pracy oraz związanych z nimi wyzwaniach stojących przed Państwową Inspekcją Pracy rozmawiano podczas zorganizowanej w ramach obchodów 105-lecia PIP konferencji „Nowoczesny wymiar ochrony pracy”, która odbyła się 14 listopada na Wydziale Prawa i Administracji UG.

Uniwersytet Gdański to jeden z największych pracodawców województwa pomorskiego, zatrudniający 3 500 pracowników zarówno na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, jak i administracyjnych czy związanych z obsługą techniczną. - Jest to wielkie wyzwanie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy pod każdym względem, zarówno naszych celów statutowych, które chcemy osiągać, pilnując najlepszych wzorców kultury pracy, jak i wykraczając poza standardowe działania w tym zakresie, starając się przewidywać, jak ten rynek pracy będzie wyglądał w przyszłości - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, otwierając konferencję. - W Uniwersytecie Gdańskim wierzymy, że to, co robimy, robimy nie tylko dla naszej codziennej pracy zarobkowej, ale przede wszystkim spełniając naszą misję. Myślę, że jeśli w zakładzie pracy, jakim jest Uniwersytet Gdański, będziemy szanować naszą misję, będziemy realizować naszą strategię obecności intelektualnej, jak również branżowej w regionie, kraju czy środowisku europejskim, to większość wyzwań, przed którymi stajemy w zakresie kultury, jakości, bezpieczeństwa i ochrony pracy, w sposób naturalny jest podejmowana. Rektor ogłosił również, że Uniwersytet Gdański w ostatniej edycji konkursu „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej”, organizowanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, zajął I miejsce w kategorii pracodawców zatrudniających powyżej 249 pracowników.

O zmianach jakie zaszły na przestrzeni lat w Państwowej Inspekcji Pracy mówił Senator RP, Członek Rady Ochrony Pracy Kazimierz Kleina: - Dziś troska o warunki pracy jest podstawowa. Inspektor Pracy jest bardzo potrzebny, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy na miejsce pracy nie patrzy się w ten sam sposób jak 20 czy 30 lat temu. (…) Dzisiejsza konferencja ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Państwowa Inspekcja Pracy ma się dostosować do okoliczności, które nie istniały jeszcze kilka lat temu - kwestie związane ze sztuczną inteligencją czy z pojawianiem się zawodów, które do tej pory nie były obecne.

Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji UG dr Jakub Szmit mówił o nowych możliwościach i szansach w obszarze pracy, ale również idących za tym wyzwaniach i ryzykach. Konieczne staje się identyfikowanie, analizowanie i prawidłowe normowanie zjawisk pojawiających się w szeroko pojętym środowisku pracy: - Dobrze wiemy, że nawet najlepsze przepisy nie spełnią swoich zadań, jeżeli nie będą przestrzegane. Jednym z elementów, które dają gwarancję przestrzegania prawa pracy, jest właśnie odpowiednia i skuteczna kontrola.

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki rozpoczął swoje wystąpienie od przybliżenia genezy powstawania instytucji nadzorujących pracę w Europie. W tym roku minęło 105 lat od dnia, w którym w Polsce zaczęła działać zawodowa inspekcja pracy, co stało się okazją do porównania zadań stojących przed inspektorami pracy dawniej i teraz. Przybliżono również wyzwania, które stoją przed Państwową Inspekcją Pracy w najbliższej przyszłości. - Prowadzimy szerokie działania informacyjne w szkołach podstawowych, średnich czy na uniwersytetach. W ten sposób budujemy świadome społeczeństwo. Każda nasza kontrola czy reakcja na skargę to także działalność edukacyjna. Każdy mandat jest formą działania prewencyjnego. (…) Pracujemy również nad nową ustawą Państwowej Inspekcji Pracy. Czas, by inspektorzy pracy w pełni czerpali z najnowszych rozwiązań informatycznych i stosowali nowoczesne technologie.

O zmianach w sferze pracy, nowych zjawiskach i wyzwaniach legislacyjnych w swoim wykładzie mówiła Wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy z Katedry Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego dr Barbara Godlewska-Bujok. Dr Marta Zbucka-Gargas, członkini Rady Ochrony Pracy z Katedry Prawa Pracy na WPiA UG wygłosiła wykład „Realizacja obowiązku publicznoprawnego przez Państwową Inspekcję Pracy w świetle zmieniających się warunków pracy”.

W drugiej części konferencji Kierownik Katedry Prawa Pracy WPiA UG prof. dr hab. Monika Tomaszewska opowiedziała o zadaniach Państwowej Inspekcji Pracy wobec zmian w zakresie nowoczesnych form zatrudnienia, a dr hab. Łukasz Pisarczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz członek Zespołu ds. Prawa Pracy w Radzie Dialogu Społecznego Piotr Korzucha mówili o rozwoju relacji zbiorowych w Polsce w kontekście wyzwań dla Państwowej Inspekcji Pracy. Na koniec wykład pt. „Wpływ sztucznej inteligencji na zmieniające się środowisko pracy, w tym Państwowej Inspekcji Pracy” wygłosił Zastępca Kierownika Katedry Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej dr Krzysztof Redlarski.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny poprowadzony przez Zastępczynię Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Patrycję Potocką-Szmoń. - To, że oczekiwania wobec Państwowej Inspekcji Pracy są formułowane w takiej ilości, świadczy o jej renomie. Powiedziałabym więc, że skoro aż tak dużo oczekuje się od Państwowej Inspekcji, to świadczy przede wszystkim o jej prestiżu i o tym, że jest bardzo dostępna dla obywateli w odróżnieniu od innych instytucji - podsumowała prof. dr hab. Monika Tomaszewska.

Julia Bereszczyńska/CKiP