Jedenaście filmów z całej Europy i jedenaście różnych perspektyw na świat, życie i kulturę. Już niedługo odbędzie się pokaz najlepszych produkcji audiowizualnych, jakie powstały na uczelniach partnerskich SEA-EU! 4 grudnia o 17:00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego rozpocznie się SEA-EU Film Festival! Wyświetlony zostanie m.in. film, który otrzymał nagrodę główną: Metal-Girl w reżyserii studenta UG Pawła Golonki.
Głównym celem SEA-EU Film Festival jest promocja twórczości artystycznej studentów i dawanie młodym talentom przestrzeni do zaprezentowania swoich filmów przed międzynarodową publicznością. W listopadzie wybrane filmy zostały zaprezentowane na Uniwersytecie w Splicie podczas Art Staff Week (5-7 listopada 2024), gdzie były oceniane przez międzynarodowe jury składające się z ekspertów ze wszystkich uczelni członkowskich SEA-EU.
Na pokazie w Gdańsku będzie można obejrzeć najlepsze krótkometrażowe filmy festiwalu. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć prace młodych twórców z całej Europy, poznać ich perspektywę i wziąć udział w promowanej przez SEA-EU integracji kulturalnej. Na widownię SEA-EU Film Festival będą czekać niespodzianki przygotowane przez organizatorów.
Filmy finałowe:
1. Metal-Girl (University of Gdańsk), reż. P. Golonko - NAGRODA GŁÓWNA
2. Beyond the Boundaries of the Frame (University of Gdańsk), reż. M. Bębenek, Karolina Dados, Ilona Dąbrowska
3. Beyond the River (University of Gdańsk), reż. O. Malinowska
4. Cavador (University of Algarve), reż. M. Verde
5. CHAOS (University of Gdańsk), reż. M. Toruński
6. L’écologie en vers (University of Western Brittany Brest), reż. L. Havelange
7. L-Għarusa (University of Malta), reż. M. Farrugia
8. RADNA NEDJELJA (University of Split), reż. J. Juraga
9. Stempel (University of Gdańsk), reż. M. Sus
10. Stranded in Kazakhstan (Kiel University), reż. D. Menzel
11. The Sound (University of Algarve), reż. M. Guerreiro
Kto jest organizatorem konkursu?
SEA-EU jest częścią największego programu edukacyjnego w Europie, który buduje nowy wymiar szkolnictwa wyższego. W ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „European Universities” 9 nadmorskich uczelni europejskich tworzy konsorcjum SEA-EU. Partnerami w sojuszu są Uniwersytet w Kadyksie, Uniwersytet Zachodniej Bretanii, Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Splicie i Uniwersytet Maltański w Valletcie. W styczniu 2023 r. do sojuszu zostały przyjęte nowe uczelnie: Uniwersytet w Algarve, Uniwersytet Parthenope w Neapolu oraz Uniwersytet Nord.
SEA-EU dąży do utworzenia międzyuniwersyteckiego kampusu, po którym studenci, doktoranci, pracownicy oraz badacze będą mogli swobodnie się przemieszczać. Trwają prace nad nowym modelem kształcenia i wymiany akademickiej, który zwiększy konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego, zapewni mobilności studentów i pracowników, a także zadba o najwyższą jakość kształcenia oraz prowadzenia badań naukowych. Wszystkie działania rozpowszechniają również cele zrównoważonego rozwoju i wartości europejskie, takie jak poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość oraz praworządność.
Organizatorzy: SEA-EU European University of the Seas, Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy.
Wydarzenie współfinansowane przez Unię Europejską.