Tereny zieleni UG - jaki był sezon 2024

1

Sezon prowadzenia prac w terenach zieleni trwa od kwietnia do listopada. W tym czasie odbywa się pielęgnacja istniejącej zieleni oraz dokonywane są nowe nasadzenia. Jakie efekty tych działań można zobaczyć na kampusie UG? Zapraszamy na relację.

W październiku na kampusie wykonano nowe nasadzenia drzew. Przy budynku Wydziału Nauk Społecznych zostało posadzonych pięć wiśni ozdobnych, a przy budynku Instytutu Logopedii trzy jarząby pospolite. Wszystkie drzewa posadzone przez ostatnie dwa lata na kampusie to łącznie ok. 80 sztuk. Ich pielęgnacja polega głównie na podlewaniu oraz uzupełnianiu ściółki. Jako materiał do ściółkowania wykorzystano zrębki pochodzące z rozdrobnienia gałęzi pozyskanych w trakcie pielęgnacji drzew i krzewów kampusu. W ten sposób domknięto obieg materii w terenach zieleni.

Od kwietnia do października odbywało się koszenie kampusu. Trawniki zajmują ok. 10 ha (przy całkowitej powierzchni kampusu 25 ha). Przy tworzeniu harmonogramu koszeń wzięto pod uwagę kwestie porządku i bezpieczeństwa, estetykę, ekologię oraz kalendarz imprez uczelnianych.

W październiku i listopadzie odbywało się grabienie liści. Na kampusie występują liczne drzewa liściaste, więc zabieg ten jest czasochłonny. Wprowadzono więc dodatkowo zabieg mulczowania, który polega na użyciu traktorków koszących do rozdrabniania liści i pozostawiania ich w miejscu, gdzie spadną. Grabienie również ma swój harmonogram, który zakłada pozostawienie niektórych miejsc bez ingerencji. Pozostawione tam liście będą podlegały naturalnym procesom biologicznym. Wspomniane zabiegi można zidentyfikować w terenie dzięki ustawionym tabliczkom informacyjnym o treści: „tu kosimy rzadziej” i „tu nie grabimy”.

Na przełomie września i października można było skosztować owoców z drzew i krzewów pozostałych na kampusie po dawnych ogrodach działkowych lub w sadzie w EkoParku. Były to głównie jabłka, ale owocowały również grusze, śliwy i mniej znane oliwniki baldaszkowe.

Owoce krzewów ozdobnych, np. pigwowców i róż, są natomiast doskonałe na przetwory lub jako napary herbaciane. Owoce kalin koralowych, ogników szkarłatnych, berberysów i rokitników są ozdobą kampusu oraz ważnym pokarmem dla ptaków.

- Oceniamy ten sezon jako udany. Założeniem było zgranie zespołu ogrodników i sprawna organizacja podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Został wykorzystany sprzęt zakupiony do pielęgnacji, w tym dwa traktorki koszące. Prace przebiegały sprawnie dzięki współpracy z administratorami budynków w zakresie podlewania zieleni oraz dzięki współpracy ze Strażą Uniwersytecką, która zadbała o bezpieczeństwo podczas koszenia przy parkingach - zgodnie twierdzi kierownictwo Działu Administrowania Budynkami Anna Downar i Daniel Zaremba oraz koordynator ds. terenów zieleni Beata Gibka.

Plan koszenia i grabienia można znaleźć w Zarządzeniu nr 14/K/23 Kanclerza Uniwersytetu Gdańskiego z 28 grudnia 2023.

Zapraszamy na spacery po terenach zielonych UG przez cały rok!

fot. Marcel Jakubowski/UG
oprac. CKiP