Delegaci z Europy i Ukrainy spotkali się w Parku Technologicznym Berlin Adlershof, aby wziąć udział w interaktywnej, dwudniowej wizycie studyjnej organizowanej przez Steinbeis Wissens und Technologietransfer GmbH. Wydarzenie, będące częścią projektu ERA SHUTTLE, finansowanego przez Unię Europejską, koncentrowało się na transferze innowacji oraz zatrzymaniu talentów w instytucjach poprzez inspirujące połączenie wiedzy akademickiej i strategii biznesowych.
Uniwersytet Gdański, jako partner w konsorcjum projektu, odegrał aktywną rolę podczas wizyty, dzieląc się doświadczeniami i jednocześnie zdobywając nową wiedzę oraz inspiracje. W skład delegacji UG wchodzili: dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG, Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, dr hab. Anna Dziadkiewicz, prof. UG, Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju Wydziału Zarządzania, Katarzyna Gronowska, dyrektorka Centrum Transferu Technologii, Izabela Raszczyk, dyrektorka ds. Administracyjnych Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi oraz Dominika Butkiewicz, menedżerka projektu ERA SHUTTLE na Uniwersytecie Gdańskim. Partnerzy projektu zaprosili również gości z Ukrainy - prof. Oksanę Zinchenko i prof. Nataliię Vasylievą z Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. I.I. Miecznikowa, które włączono w działania projektowe, służące rozszerzaniu współpracy i wymianie wiedzy.
Tonka Petričević z Uniwersytetu w Splicie wygłosiła przemówienie dotyczące strategii uniwersyteckich w zakresie zatrzymania talentów. Następnie zaprezentowano studia przypadków związane z rozwijaniem umiejętności międzysektorowych, przedstawione przez Bessie Fischer-Bohn z WISTA Management GmbH oraz dr Clio Dosi z Uniwersytetu w Bolonii. Możliwe było również zwiedzenie nowoczesnej przestrzeni twórczej WISTA Makerspace.
Drugiego dnia odbyły się wizyty w prestiżowych instytucjach naukowych, takich jak Instytut Ferdinanda Brauna oraz Federalny Instytut Badań i Testów Materiałów. Wyjątkowym punktem programu było wystąpienie prof. Pawła Antonowicza na temat innowacyjnego, zrównoważonego i holistycznego podejścia do tworzenia strategii - na przykładzie Uniwersytetu Gdańskiego. Ważnym elementem był wykład „Teorie i modele ekosystemów innowacji” wygłoszony przez prof. Oleksandrę Antoniouk z Kijowskiego Uniwersytetu Akademickiego. Prelegenci z Niemiec i Włoch kontynuowali temat ekosystemów innowacji, wprowadzając uczestników w praktyczne aspekty, co zaowocowało ożywioną, otwartą dyskusją.
Dzień drugi wizyty studyjnej był częścią wydarzenia publicznego Steinbeis Dialog@Adlershof.
Wizyta studyjna podkreśliła znaczenie współpracy międzysektorowej w rozwijaniu innowacji i zatrzymywaniu talentów w nauce.
Wydarzenie, zorganizowane w ramach projektu ERA SHUTTLE (Accelerating ERA by Sharing Unique Talents for a Healthy Life and Environment), odzwierciedla zaangażowanie Unii Europejskiej w budowanie silnych ekosystemów innowacji i rozwijanie wykwalifikowanej kadry dla przyszłości. Projekt, finansowany w ramach działań koordynacyjnych i wspierających programu HORYZONT, stara się wprowadzić zmiany w krajach objętych inicjatywą szerszego uczestnictwa (Widening countries). Więcej o projekcie oraz planowanych działaniach na stronie: https://erashuttle.eu/