Dwóch badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego w składzie Rady NCN

Logotyp Narodowego Centrum Nauki

Dwanaścioro nowych badaczy i badaczek otrzymało powołania do Rady NCN. Wśród nowo powołanych członków Rady, których kadencja potrwa do 14 grudnia 2028 r., znalazło się dwóch naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr hab. Piotr Bojarski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz prof. dr hab. Krzysztof Rolka z Wydziału Chemii.

Rada NCN odpowiada m.in. za  określanie dyscyplin lub grup dyscyplin, w których ramach są ogłaszane i przeprowadzane konkursy finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki, wskazywanie priorytetowych obszarów badań podstawowych zgodnych ze strategią rozwoju kraju i ustalanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów badawczych w ramach poszczególnych dyscyplin lub grup dyscyplin. Pełni zatem kluczową rolę w podziale środków finansowych przeznaczanych na rozwój badań naukowych.

 - NCN odgrywa nieocenioną rolę w systemie finansowania nauki w Polsce - mówi Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski. - To doskonała wiadomość, że nasi naukowcy przez najbliższe lata będą mogli kształtować oblicze tej instytucji. Gratuluję i życzę sukcesów w pełnieniu funkcji!

W skład Rady NCN wchodzi 24 badaczek i badaczy charakteryzujących się ponadprzeciętnym dorobkiem naukowym. Co dwa lata wymieniana jest połowa składu (kadencja każdego z członków trwa cztery lata). Członków Rady powołuje Minister Nauki spośród osób wskazanych przez Zespół Identyfikujący Członków Rady NCN, który nominuje kandydatki i kandydatów na podstawie zgłoszeń pochodzących ze środowiska naukowego (w tym roku zgłoszono 116 osób).

- Wybór do Rady Narodowego Centrum Nauki traktuję jako ogromne, choć nieoczywiste wyróżnienie - powiedział prof. Piotr Bojarski. - Wierzę, że praca, którą z innymi członkami Rady będę wykonywał, okaże się istotna dla szeroko pojętego środowiska naukowego, a także wzmocni pozytywny przekaz o znaczeniu badań podstawowych dla rozwoju naszego kraju. Jednocześnie chciałbym serdecznie podziękować naszemu Senatowi za jednogłośne poparcie mojej kandydatury do Rady. Tak silny głos naszego środowiska miał z pewnością znaczenie przy dokonywaniu wyboru spośród wielu znakomitych kandydatów. Dla mnie jako członka społeczności Uniwersytetu Gdańskiego było to niezwykle ważne, także ze względów osobistych.

Również prof. Krzysztof Rolka wyraził radość ze swojego powołania: - Nominacja do Rady NCN jest dla mnie ogromnym źródłem satysfakcji jako wyraz uznania mojej dotychczasowej działalności naukowej i organizacyjnej na rzecz środowiska naukowego, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej - powiedział. - Jest to również dowód na rozpoznawalność i znaczenie naszej Uczelni w środowisku akademickim. Warto dodać, że w Radzie NCN będziemy mieli dwóch przedstawicieli naszej Uczelni - prof. Piotra Bojarskiego i mnie. Nominację tę traktuję jako zachętę do jeszcze aktywniejszego działania na rzecz nauki polskiej. Uważam, że jednym z najważniejszych priorytetów Rady powinny być działania na rzecz znacznego zwiększenia budżetu NCN, aby możliwe było finansowanie znacznie większej liczby bardzo dobrych projektów.

Uroczystość wręczenia powołań została zaplanowana na 20 grudnia 2024 r. Tego samego dnia odbędzie się również pierwsze posiedzenie Rady, na którym zostanie wybrany nowy przewodniczący oraz szefowie komisji stałych.

 

Nowo powołani członkowie Rady NCN:

  • prof. dr hab. Piotr Bojarski (Uniwersytet Gdański)
  • prof. dr hab. inż. Renata Ciereszko (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
  • prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz (Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego)
  • prof. dr hab. Anna Gambin (Uniwersytet Warszawski)
  • prof. dr hab. Katarzyna Kijania-Placek (Uniwersytet Jagielloński)
  • prof. dr hab. Piotr Kowalczuk (Instytut Oceanologii PAN)
  • dr hab. Marta Marchlewska (Instytut Psychologii PAN)
  • prof. dr hab. Przemysław Marciniak (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • prof. dr hab. Ewa Marcinkowska (Uniwersytet Wrocławski)
  • dr hab. Łukasz Michalczyk (Uniwersytet Jagielloński)
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) 
  • prof. dr hab. Krzysztof Rolka (Uniwersytet Gdański)

 

Więcej informacji na stronie Narodowego Centrum Nauki.

 

Oprac. DR/CKiP