Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku UG- nowy semestr online

zdjęcie poglądowe

Kolejny semestr zajęć rusza w Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku UG.  Trudne, bo nadal w pandemicznej rzeczywistości zajęcia zrekompensują interesujące tematy, znani i lubiani oraz nowi wykładowcy.

Zajęcia prowadzone są w systemie online. Wykłady i prezentacje prowadzone są na żywo lub z nagrań. Przypomnijmy, że w zajęciach GUTW uczestniczy, w zajęciach w trybie stacjonarnym 1400 słuchaczy.

- Niestety musieliśmy zawiesić część zajęć ze względu na niewielkie zainteresowanie słuchaczy formą online. Te same zajęcia przed pandemią odbywały się przy pełnym obłożeniu. Niestety technika jest dla niektórych Słuchaczy przeszkodą nie do pokonania. Liczymy, że od października wrócimy do normalnych zajęć – mówi mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, koordynująca działanie GUTW.

Zajęcia i dodatkowe wykłady i warsztaty odbywać się będą nadal w systemie zdalnym. Zarówno zajęcia językowe, o kulturze Japonii, terapii tańcem czy warsztaty z reportażu, plastyczne, operowe czy brydżowe.

Mimo zmiany formy i utrudnień pani Alina Lewandowska nadal uczestniczy w zajęciach GUTW. Jest słuchaczką od niemal 10 lat i dostosowała się do zdalnych zajęć. – Nie chcemy zrywać łączności z uczelnią – podkreśla. – Mamy dzięki temu dużo nowych wiadomości i ciekawe tematy z Gdańska. Czasem zapraszam nawet kogoś z rodziny, możemy więc uczestniczyć razem. Bardzo zadowolona jest z wykładów, które można odtworzyć na youtube w dowolnym czasie. Życzyłaby sobie w programie więcej spotkań operowych i z religioznawstwa.

Słuchacze spotkają na ekranach w nowym semestrze swoich ulubionych wykładowców, ale poznają także nowe tematy. Wśród kontynuowanych i lubianych wykładów będą m.in. spotkania z prof. dr hab. Beatą Możejko z Wydziału Historycznego UG o życiu codziennym w średniowieczu. Poznamy kolejne tajemnice dawnego Gdańska na wykładach mgra Waldemara Borzestowskiego z Wydziału Historycznego UG. Tym razem kilka kolejnych spotkań poświęconych będzie dziejom miasta po 1945 roku.

Spotykając się kolejny semestr ze słuchaczami dr Monika Białek z Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG, podkreśla swoje pozytywne zaskoczenie nową formułą zajęć. Obawiała się, że zajęcia zdalne i brak kontaktu z odbiorcami będą trudne. Z pewnością są inne. Słuchacze z GUTW świetnie radzą sobie z odbiorem reportaży radiowych. – To grupa wiekowa, która pamięta dobrze audycje radiowe – wyjaśnia dr Monika Białek. – Ta forma, łącząca artyzm i dziennikarstwo jest świetnie przez nich odbierana. Przeżywają wiele emocji – dodaje dr Monika Białek.

Pojawiają się czasem problemy w kwestiach technicznych - niewyłączony mikrofon, czy czynna kamerka. Stąd czasem prowadzący dokładnie wie, co dzieje się w domach słuchaczy. – Czasem prawdopodobnie nieświadomie, słuchacze potrafią przejąć nawet kontrolę nad moją prezentacją – śmieje się dr Monika Białek. W tym semestrze zaproponuje nową wędrówkę autorskim szlakiem, ulubionej pisarki Agaty Chrystie, której dom wakacyjnych pobytów u babci odkryła podczas własnych wakacji pod Londynem.

W programie zajęć GUTW znalazły się także inne spotkania z literaturą. W świat dziecięcych bohaterów ze skandynawskich książek zabierze słuchaczy dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska prof. UG z Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki UG. Z kolei dr hab. Marek Adamiec z Wydziału Filologicznego UG, zaproponuje cykl spotkań pt. Lęki nasze codzienne w sztuce. A poważne i wstrząsające czasem zajęcia zaproponuje ze scenariuszami zbrodni w tle dr Magdalena Kasprzak z Zakładu Kryminalistyki i Prawa Dowodowego Wydziału Prawa i Administracji UG.

Nie zabraknie znanych już spotkań podróżniczych: z prof. dr hab. Tadeuszem Palmowskim z Wydziału Oceanografii i Geografii UG słuchacze wyruszą w kolejne Podróże marzeń, a z mgr Katarzyną Skałą na bałkańskie wędrówki. Swoje ilustrowane fotografiami i filmami opowieści z Indonezji zaprezentuje teatrolog i laureatka KOLOSÓW dr hab. Małgorzata Jarmułowicz prof. UG z  Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk UG, która od kilkunastu lat eksploruje wraz z mężem różne rejony Indonezji, odnajdując w mozaice wielu kultur pole dla swoich badań. - Odpowiem na pytanie, dlaczego wierzenia i rytuały rdzennych ludów indonezyjskich to doskonałe „laboratorium” do badania praźródeł teatru – zapowiada badaczka-podróżniczka. Przybliży także spektakularne elementy tradycyjnych widowisk indonezyjskich, jak maski, lalki czy tańce transowe.

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG