Noc Biologów kolejny raz na UG

fot.

Jaką rolę w nauce pełni muszka owocówka, dlaczego niesporczaki są tak niezwykłe, które geny sprawiają, że kot ma białe łatki, i jak zmiany klimatu wpływają na różne populacje? Uniwersytet Gdański już po raz 14. wziął udział w ogólnopolskiej Nocy Biologów. Wydział Biologii UG i Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed przygotowały fascynujące wykłady, warsztaty, pokazy oraz gry związane m. in.  z tegorocznym hasłem wydarzenia: Biologia zmian klimatu: podgrzani... przegrani? 

Akcja jak zawsze przyciągnęła licznych gości w różnym wieku. Uczniowie szkół podstawowych i średnich mieli doskonałą okazję do poznania środowiska uniwersyteckiego i świata nauki w zabawny i kreatywny sposób. Stoiska i wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem, podobnie jak stała ekspozycja Wydziału Biologii (akwaria, szkielet finwala czy Muzeum Inkluzji w Bursztynie). 

Uczestniczy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób kształtują się fenotypy ich ulubieńców, czyli psów i kotów. Chętni mogli „zaprojektować” swojego kota oraz przekonać się, które zmiany genetyczne nie służą psom. Przy stoisku „Genetyka w akcji” można było poznać budowę cząsteczek DNA i dowiedzieć się, jak zmiany klimatyczne oddziałują na populacje i zmienność genetyczną organizmów. Muszka owocówka nie kojarzy się raczej z czymś niezwykłym - a okazuje się, że w badaniach naukowych ma funkcję modelowego organizmu, który może pomóc w przewidywaniu wpływu globalnego ocieplenia na różnorodność biologiczną, ponieważ zmiany temperatury wpływają na zmienność genetyczną i fenotypową muszek.

Zainteresowani roślinami też mogli znaleźć coś dla siebie - np. wystawę poświęconą historii zbiorów botanicznych. Zapewniła ona wgląd w rozwój wiedzy botanicznej, formy gromadzenia danych oraz możliwości ich wykorzystania w badaniach naukowych. Była to fascynująca podróż umożliwiająca poznanie świata botaniki i tego, jak ludzie korzystali z tej wiedzy na przestrzeni czasu. Poznaliśmy też wyjątkowe rośliny mięsożerne, które są uważane za szczególnie wyspecjalizowaną grupą ekologiczną, bardzo podatną na zmiany klimatyczne. W ramach wystawy  ich różnorodność, w tym sposoby wabienia, chwytania i trawienia ofiar.

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed przygotował z kolei gablotki z hodowlami mikrobiologicznymi, modele przeciwciał, komórek i wirusów, mapę zakażeń bakteryjnych w ludzkim ciele czy ogromny model niesporczaka. Jedną z największych atrakcji wieczoru był escape room, w którym uczestnicy wcielili się w rolę antyterrorystów walczących z mikrobiologicznym zagrożeniem.

Integralną częścią wydarzenia były wykłady, w przystępny sposób prezentujące współczesne badania oraz ciekawostki z różnych dziedzin biologii.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia na stronach wydziałów:

Noc Biologów 2025 za nami! | Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Relacja z Nocy Biologów 2025 na MWB | Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed

Emma Roncsek, oprac. CKiP