fot. Konrad Kędzior
Samorządowcy z Trójmiasta i okolic skupieni wokół idei tworzenia w naszym regionie okręgu metropolitalnego wzięli udział w XI Metropolitalnym Spotkaniu Noworocznym. Tym razem odbyło się ono w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, co symbolicznie podkreśliło związki naszej uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i istotną rolę, jaką pełni ona dla zrównoważonego rozwoju regionu.
Rok 2025 jest rokiem wyjątkowym zarówno dla UG, jak i dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS), co wielokrotnie wybrzmiewało w przemówieniach zgromadzonych gości. Dla uczelni jest to jubileuszowy rok 55-lecia istnienia, natomiast dla OMGGS może się on okazać przełomowym rokiem uchwalenia ustawy metropolitalnej.
- Potwierdzam: jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Metropolii Pomorskiej. Głeboko wierzę, że wiosna będzie nasza i życzę sobie dalszej takiej współpracy - powiedział obecny na spotkaniu wiceminister Tomasz Szymański (MSWiA), który podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt samorządowcom i partnerom za tytaniczną pracę.
fot. Alan Stocki
- Już drugi raz spotykamy się w gościnnych progach Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego - mówiła Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - To pokazuje, jak mocno środowisko naukowe jest włączone w budowanie metropolii.
Prezes zarządu stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser przybliżył zebranym raport z działań OMGGS za rok 2024 (udostępniony gościom w pełnej wersji w formie papierowej), a także opowiedział o najbliższych planach i celach:
- Metropolia to gminy i powiaty, ale nie tylko; metropolia to współpraca samorządów z regionem, metropolia to region, to państwo, to biznes i uczelnie - bo metropolia to nasze wspólne dobro - mówił. - Takie założenie leży u podstaw strategii metropolii, która została oparta o trzy ambitne cele: chcemy się stać metropolią wiedzy, europejskim portem nowych idei i najlepszym miejscem do życia.
Wśród konkretnych zadań stojących przed OMGGS wymieniano optymalizację transportu zbiorowego, utworzenie hubu energetycznego w oparciu o farmy wiatrowe i energetykę jądrową, wspólne stawianie czoła wyzwaniom klimatycznym, wspieranie innowacji, a także kwestie społeczne, m.in. związane z integracją migrantek i migrantów. Wiele z nich w naturalny sposób wpisuje się w założenia strategiczne Uniwersytetu Gdańskiego, związane ze społeczną odpowiedzialnością nauki, wspieraniem idei równości, rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej czy działaniami w obszarze B+R. Prezes Michał Glaser zwrócił także uwagę na niezwykle istotną rolę, jaką nie tylko w regionie, ale w całym kraju pełnią dwa porty morskie zlokalizowane na obszarze naszej metropolii, które odpowiadają za ponad 13% polskiego PKB. To, jak ważne dla Polski jest Morze Bałtyckie, nie ulega wątpliwości - podobnie jak to, jak wielki wkład w jego badania i ochronę ma Uniwersytet Gdański, który morskość ma wpisaną wprost w swoją dewizę: In mari via tua.
fot. Alan Stocki
- Pani Prezydent obiecywała państwu, że naprawdę będzie się działo w tym 2025 roku, natomiast ja mogę powiedzieć, że na Uniwersytecie już się dzieje, od pierwszych dni nowego roku, ponieważ weszliśmy w obchody 55-lecia uczelni, w które również to spotkanie symbolicznie wpisujemy - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - To wielki zaszczyt i honor gościć państwa w progach Uniwersytetu Gdańskiego, a zwłaszcza w tym gmachu, w Bibliotece Głównej naszej uczelni, która oprócz swojej tradycyjnej roli - czytelni i księgozbioru - pełni również inne funkcje. Od wielu lat staramy się, aby było to miejsce szczególne: miejsce wydarzeń kulturalnych, artystycznych i naukowych, miejsce wystaw stałych i czasowych, miejsce spektakli teatralnych i spotkań. O tej nowej formule biblioteki mówię nie bez przyczyny, ponieważ jest to zmiana, którą wszyscy przeżywamy. Zmieniają się uczelnie, ale zmieniają się też miasta, zmieniają się przestrzenie, zmienia się społeczeństwo i zmieniają się wyzwania. Do tych zmian my jako uczelnie wyższe musimy się dostosowywać. Dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że możemy współpracować z Obszarem Metropolitalnym przy tym wielkim projekcie, o którym naprawdę myślimy w formule „think big”.
Rektor podkreślił, że o uczelni myślimy w kontekście rozwoju całego regionu: to właśnie uczelnie wyższe są motorem zmian i innowacji, dostarczając niezbędnej wiedzy i nowoczesnych rozwiązań w zmaganiach z wyzwaniami współczesności. Zauważył także, że dzięki uniwersytetowi metropolia jest zasilana przez utalentowane osoby z całego kraju, które przyjeżdżają studiować na UG i często już tu zostają. Na zakończenie swojego przemówienia prof. Piotr Stepnowski wspomniał, że być może warto zacząć myśleć o przekształceniu Uniwersytetu Gdańskiego w Uniwersytet Metropolitalny, zwłaszcza w kontekście planowanej federalizacji Uczelni Fahrenheita: - Mógłby to być program pilotażowy dla Polski - a nie od dziś wiemy, że wszystko zaczyna się w Gdańsku - powiedział.
Fundamentalne znaczenie wielowymiarowej współpracy dla rozwoju metropolii oraz to, jak ważne jest, abyśmy - również w procesie edukacji - przygotowywali naszych obywateli do nadchodzących zmian podkreślił w swoim wystąpieniu również Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Uroczystość uświetnił występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, która, jak zauważył jej prowadzący i dyrygent Marcin Janek, sama ma charakter metropolitalny, ponieważ łączy studentów różnych trójmiejskich uczelni. Zgromadzeni goście mogli również obejrzeć premierowy pokaz filmiku jubileuszowego, dokumentującego 55 lat historii Uniwersytetu Gdańskiego.