Kaszubskie doświadczenia - dr Justyna Pomierska z wykładem w Senacie RP

fot.

Kaszubski Zespół Parlamentarny pod przewodnictwem Senatora Kazimierza Kleiny spotkał się 22 stycznie br., aby uczcić 20-lecie uchwalenia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. W posiedzeniu wzięła udział dr Justyna Pomierska, przewodnicząca rady programowej kierunku Etnofilologia kaszubska, która wygłosiła wykład poświęcony 10-leciu funkcjonowania Etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim.

Na zaproszenie Senatora Kazimierza Kleiny w spotkaniu „Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym - spotkanie w 20. rocznicę jej uchwalenia - kaszubskie doświadczenia” wzięło udział liczne grono przedstawicieli środowiska kaszubskiego. Wyeksponowanie kwestii 10-lecia istnienia Etnofilologii kaszubskiej na UG świadczy o uznaniu tego aspektu działania ustawy za ważny. Kształcenie nauczycieli i pracowników instytucji kultury biegłych w kaszubszczyźnie jest niezwykle istotne dla ochrony kaszubskiego dziedzictwa - tę właśnie rolę stara się wypełniać Uniwersytet Gdański.

Dr Justyna Pomierska wspomniała początki kierunku, a także poprzedzających go studiów podyplomowych. W tym wspomnieniu pojawiły się wybitne osobistości Uniwersytetu Gdańskiego zasłużone dla kaszubszczyzny, których niestety nie ma już z nami: prof. Andrzej Ceynowa, prof. Jerzy Treder czy prof. Ewa Rogowska-Cybulska. Dr J. Pomirska przybliżyła również organizację procesu dydaktycznego w taki sposób, aby był on ekonomiczny i efektywny, oraz kwestię wykorzystywania dotacji MNiSW.

- Etnofilologia kaszubska jest kierunkiem o profilu praktycznym, tzn. to studia ściśle związane z praktycznym wykorzystaniem umiejętności i wiedzy wyniesionej z zajęć - mówiła prelegentka. - Przedmioty kaszubistyczne, literaturoznawcze, językoznawcze oraz związane z historią i kulturą uzupełnia moduł kształcenia zawodowego (specjalność nauczycielską, edytorską czy dziennikarską łączy się w realizacji z odpowiednim modułem kształcenia w Instytucie Filologii Polskiej).

Zarówno specjalność nauczycielska, jak i język kaszubski w praktyce kulturowej są równoważne dla rozwoju języka kaszubskiego i równie istotne dla organizacji życia społecznego Pomorza.

- Uniwersytet Gdański jest jedyną polską uczelnią, która w swojej ofercie posiada kierunek Etnofilologia kaszubska - powiedziała Prorektorka ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, do niedawna Dziekan Wydziału Filologicznego. - Podjęta przed dziesięciu laty decyzja o jego uruchomieniu była ze wszech miar słuszna - chcieliśmy, wspólnie ze środowiskami kaszubskimi przyczynić się do rozwoju kaszubskiej edukacji językowej, mediów kaszubskich oraz instytucji kultury. Skala podejmowanych przez ostatnie lata inicjatyw, konferencji naukowych i dydaktycznych dowodzi, że stworzyliśmy na UG zespół prawdziwych entuzjastów, którzy z wielkim oddaniem propagują kaszubszczyznę. 

Język i kultura kaszubska są niezwykle ważne dla tożsamości Pomorza, jednak z powodu lat zaniedbań i dyskryminacji w okresie PRL potrzebują wsparcia, by przetrwać i odzyskać należne miejsce w świadomości społecznej. Jak zaznacza dr Justyna Pomierska: - Kaszubskiemu trzeba pomóc odbudować swoje miejsce w życiu społecznym. Nie może i nie zastąpi ani polszczyzny, ani języków obcych - ma uzupełniać, wspomagać, poszerzać wyobraźnię językową i kulturową, budować poczucie tożsamości.

Dorota Rybak/CKiP