Naukowiec z UG wśród laureatów programu Bekker NAWA 2024

Paweł Smoliński

Paweł Smoliński

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki Programu im. Mieczysława Bekkera, umożliwiającego realizację badań w uznanych ośrodkach badawczych na całym świecie, we współpracy z wybitnymi naukowcami. W ostatniej edycji programu finansowanie przyznano stu osobom. Wśród nich - w pierwszej dziesiątce - jest Paweł Smoliński, pracownik oraz doktorant Wydziału Ekonomicznego UG.

Program Bekker NAWA ma na celu wspieranie doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w rozwoju naukowym poprzez umożliwienie im realizacji projektów w renomowanych zagranicznych ośrodkach badawczych, wspólnie z uznanymi naukowcami. Dzięki stypendium beneficjenci mogą np. przeprowadzić badania na potrzeby rozprawy doktorskiej czy publikacji naukowej lub odbyć staż podoktorski. Wyjazdy w ramach programu mogą trwać od 3 do 24 miesięcy.

Wśród stu wyróżnionych osób jest Paweł Smoliński, asystent w Zakładzie Gospodarki Globalnej Wydziału Ekonomicznego UG. Przyznane na okres 13 miesięcy stypendium umożliwi mu realizację projektu badawczego „Metapoznanie a podejmowanie ryzyka przez inwestorów na rynkach finansowych” w University of Southern California we współpracy z prof. Norbertem Schwarzem oraz prof. Davidem Hirshleiferem. W ramach stypendium Paweł Smoliński  odwiedzi także USC Dornsife Mind & Society Center (jako visiting scholar).

- Szczególnie interesuje mnie, jak ludzie podejmują decyzje ekonomiczne i rynkowe, a dokładniej - jak te decyzje odbiegają od założeń klasycznych teorii ekonomicznych. Moim celem jest badanie tych anomalii oraz uwzględnianie ich w nowych behawioralnych modelach ekonomicznych - mówi laureat.

Paweł Smoliński jest absolwentem psychologii i ekonomii UG, obecnie pracuje nad doktoratem. W swojej pracy badawczej, realizowanej w obszarze ekonomii i finansów behawioralnych, łączy dwie dyscypliny naukowe: ekonomię i finanse oraz psychologię. Zapytaliśmy go o założenia projektu.

 

CKiP: - „Metapoznanie a podejmowanie ryzyka przez inwestorów na rynkach finansowych” to projekt, nad którym będzie Pan pracował podczas pobytu w University of Southern California Marshall School of Business. Co dokładnie się za nim kryje?

Paweł Smoliński: - Projekt ma charakter interdyscyplinarny. Wraz z profesorami z USC Norbertem Schwarzem (psychologiem) oraz Davidem Hirshleiferem (ekonomistą) badamy, jak koncept psychologiczny zwany płynnością poznawczą (łatwość, z jaką przetwarzamy poznawczo bodźce) wpływa na nasze decyzje rynkowe. Jednym z aspektów naszego badania jest sprawdzenie, czy złożoność nazwy przedsiębiorstwa notowanego na giełdzie (np. jej długość lub trudność wymówienia) może wpływać na preferencje inwestorów. Zakładamy, że prostsze nazwy będą generalnie preferowane przez inwestorów, ale ta preferencja może się odwrócić w warunkach zwiększonej skłonności do ryzyka.

- Czy mógłby Pan przybliżyć ten mechanizm?

- Na przykład w standardowych warunkach inwestorzy poszukują bezpiecznych i prostych inwestycji, wybierając spółki, których nazwy są proste i łatwe do przetworzenia (płynne poznawczo). Ta płynność poznawcza (prostota nazwy) staje się dla nich sygnałem, że inwestycja jest bezpieczna (mimo że obiektywnie może być ryzykowna). Inwestorzy często ignorują obiektywne miary ryzyka i w swoich decyzjach, nawet nieświadomie, kierują się płynnością bodźca. Jednak w sytuacji, gdy inwestor jest bardziej skłonny do podejmowania ryzyka (np. oczekuje szybkiego wzrostu wartości inwestycji), może preferować bodźce niepłynne - ponieważ niepłynność sygnalizuje większe ryzyko, ale potencjalnie także większą nagrodę.

- Skąd taki wybór ośrodka naukowego?

- Wybór University of Southern California był naturalną konsekwencją współpracy z prof. Schwarzem i prof. Hirshleiferem. Nawiązałem z nimi kontakt dzięki moim współpracownikom i byłym promotorom: prof. Hannie Brycz (psychologia) oraz prof. Jackowi Winiarskiemu (ekonomia). 

- Co spodziewa się Pan uzyskać dzięki stypendium?

- Możliwość współpracy z tak wybitnymi badaczami jak prof. Schwarz i prof. Hirshleifer jest wyjątkową szansą rozwoju dla młodego naukowca. Planujemy wspólną publikację prezentującą wyniki naszych badań, które zrealizujemy w trakcie mojego grantu. Prof. Schwarz prowadzi prężnie działające laboratorium, gdzie będę miał możliwość nawiązania długotrwałych kontaktów naukowych i personalnych.

- Gratulujemy zatem i życzymy powodzenia w realizacji projektu!

 

Pełna lista laureatów programu Bekker NAWA z 2024 r.

https://nawa.gov.pl/images/Bekker/Bekker-2024/Lista-rankingowa-Bekker-2024.pdf

Otwarcie kolejnego naboru wniosków w programie planowane jest w marcu br.

Logo Bekker NAWA
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP