
Poszerzenie wiedzy oraz kompetencji w trzech kluczowych obszarach: nowoczesnej dydaktyki akademickiej, edukacji cyfrowej oraz zielonej transformacji w szkolnictwie wyższym - taki był cel wizyty studyjnej, w której uczestniczyli pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Przedstawicieli UJG gościli w Uniwersytecie Gdańskim w dniach 19-21 marca 2025 r.
Pierwszy dzień wizyty, 19 marca, upłynął w Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Nauk Społecznych UG. Uczestników przywitała dr Barbara Kijewska, prof. UG, koordynatorka programu stażowego CZRUG. W ramach spotkania przeprowadzono trzy bloki zajęć. Pierwszy z nich dotyczył działalności Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Dr Barbara Kijewska, prof. UG oraz Kuba Gudzinowicz przedstawili zasady funkcjonowania jednostki, omówili metody komunikacji z interesariuszami oraz zaprezentowali realizowane programy i przykłady dobrych praktyk. Podczas dwóch kolejnych bloków warsztatowych uczestnicy zapoznali się z wybranymi przykładami realizacji programów CZRUG. Pierwszy z nich - Obserwatorium Migracji - został omówiony przez dr. Rafała Raczyńskiego, koordynatora programu Obserwatorium Migracji, oraz dr Elżbietę Czapkę, koordynatorkę programu Współpraca międzynarodowa. Drugi blok warsztatowy dotyczył realizacji programu More-than-Human Studies Lab, o którym opowiedziała jego koordynatorka, dr Irena Chawrilska.

W kolejnych dwóch dniach (20-21 marca) uczestnicy odwiedzili Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG, mieszczące się w budynku Biblioteki Ekonomicznej w Sopocie. Gości przywitała dyrektorka Centrum, dr Beata Karpińska-Musiał, prof. UG. Pierwszy blok zajęć, poświęcony nowoczesnym metodom dydaktycznym, takim jak metoda problemowa (PBL) oraz superwizja dydaktyczna, poprowadził dr Grzegorz Grzegorczyk, prof. UG (CDDiT). Drugi dzień wizyty - również w Sopocie - upłynął pod znakiem warsztatów z kompetencji cyfrowych. Dr Wojciech Glac, prof. UG, przeprowadził zajęcia z obsługi aplikacji do tworzenia interaktywnych materiałów edukacyjnych, materiałów audio i wideo, samosprawdzalnych testów oraz innych typów zadań. Podczas wizyty zaprezentowano także unikatowe rozwiązania Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie ścieżek kariery akademickiej. Dr Ewa Szymczak, prof. UG, Prorektor ds. Kształcenia, przedstawiła kierunki rozwoju, wyzwania oraz dobre praktyki w procesie kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim, a także omówiła nowe kryteria awansu na stanowisko profesora uczelni.
- Cieszymy się, że mogliśmy gościć uczestników wizyty studyjnej i podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie nowoczesnej dydaktyki akademickiej, rozwiązań związanych z edukacją cyfrową czy zielonej transformacji w szkolnictwie wyższym. To zawsze świetna okazja do wymiany wiedzy i dobrych praktyk, ponieważ uczymy się od siebie nawzajem. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed szkolnictwem wyższym, o kierunkach rozwoju dydaktyki oraz o tym, jak wspierać nauczycieli akademickich w ich pracy. Mamy nadzieję, że te spotkania będą inspiracją do dalszej współpracy i wspólnego podnoszenia jakości kształcenia - podkreśliła dr Ewa Szymczak, prof. UG.
Wizyta studyjna umożliwiła nie tylko zapoznanie się z rozwiązaniami stosowanymi na Uniwersytecie Gdańskim, ale także aktywny udział w prelekcjach i warsztatach, przyczyniając się do podnoszenia kompetencji dydaktycznych uczestników. Była to również doskonała okazja do inspirującej wymiany doświadczeń oraz poszukiwania innowacyjnych metod kształcenia w szkolnictwie wyższym.
Koordynatorką wizyty z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego była dr Ilona Kamińska z Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG.