Nowa książka autora z Wydziału Prawa i Administracji UG

okładka

Interdyscyplinarna monografia dra Tomasza Snarskiego z Wydziału Prawa i Administracji UG pt. Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią ukazała się w serii wydawniczej Biblioteka Więzi. - Najciekawszym wkładem autora w dyskusję o karze śmierci jest upomnienie się o miejsce miłosierdzia jako cnoty społecznej – czytamy na stronie wydawcy.

Praca została poświęcona pamięci zmarłego kilka miesięcy temu prof. dr hab. Jarosławowi Warylewskiemu z Wydziału Prawa i Administracji UG, wychowawcy pokoleń karnistów, orędownikowi idei humanizmu w prawie karnym oraz przeciwnikowi kary śmierci.

- Dr Tomasz Snarski  konfrontuje prawo, którego jest naukowym rzecznikiem, z przesłaniem Ewangelii, z którą się utożsamia - napisał o książce na stronie wydawcy ks. Andrzej Draguła. Podkreśla, że praca jest bardzo udaną próbą zebrania argumentów, przedstawienia stanowisk i ukazania stanu debaty na temat wykonywania kary śmierci, także w jej historycznym rozwoju.

Jego zdaniem, najciekawszym wkładem autora w dyskusję o stosowaniu kary śmierci jest upomnienie się o miejsce miłosierdzia jako cnoty społecznej, co więcej – o uwzględnienie miłosierdzia wewnątrz myślenia prawniczego i realizacji przez władze cywilne wymiaru sprawiedliwości.

Więcej na stronie

Dr Tomasz Snarski jest autorem ponad stu prac naukowych i publicystycznych. Obszarami zainteresowań badawczych są prawo karne, prawa człowieka, teoria prawa i filozofia prawa zwłaszcza zagadnienia sprawiedliwości transformacyjnej i relacji pomiędzy prawem a moralnością, prawne aspekty wielokulturowości w tym zwłaszcza prawna ochrona mniejszości narodowych i etnicznych.

Jest czynnym zawodowa adwokatem, w 2019 został laureat naukowej nagrody GTN i Prezydenta Miasta Gdańska. Jest także autorem tomików poezji oraz vloga Morze prawa, podejmującego problematykę prawa karnego, filozofii oraz praw człowieka.

Oprac. Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG