Wicemistrzyni short tracku studentką Wydziału Ekonomicznego UG

Studentka UG

W wieku 10 lat zaczęła się jej przygoda z short trackiem, jedną z najmłodszych dyscyplin sportów zimowych. Jak sama przyznaje, dość przypadkowo. Nikola Mazur, studentka I roku studiów stacjonarnych kierunku Ekonomia Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, w miniony weekend, który zakończył sezon startowy 2020/21, została wicemistrzynią Polski w short tracku na dystansach 500 i 1000 metrów.

Nikola Mazur, studentka Wydziału Ekonomicznego UG, reprezentuje klub sportowy Stoczniowiec Gdańsk, ale trenuje i większość czasu spędza na zgrupowaniach kadry narodowej, w różnych miejscach w Polsce i za granicą. W miniony weekend zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski w short tracku na dystansach 500 i 1000 metrów oraz trzy brązowe medale - w wieloboju, sztafecie mieszanej oraz sztafecie żeńskiej. Największym sukcesem Nikoli Mazur sprzed dwóch tygodni, jest jednak występ w Mistrzostwach Świata, w których dwa razy zajęła 8. miejsca na dystansach 500 i 1000 metrów oraz 5 miejsce w sztafecie żeńskiej.

- Od kiedy pamiętam bardzo lubiłam się ruszać, więc naturalnym wyborem była klasa sportowa, jak się szybko okazało, a o czym nie miałam pojęcia wcześniej, o profilu łyżwiarskim. Tak, w wieku 10 lat, zaczęła się moja przygoda ze sportem, dość przypadkowo z short trackiem – opowiada Nikola Mazur. – To dyscyplina sportów zimowych, która polega na szybkiej jeździe po okrążeniu mierzącym ok. 111 metrów. Prędkość, kontakt między zawodnikami, wyprzedanie, blokowanie, częste upadki i dyskwalifikacje, sprawiają, że jest to sport bardzo widowiskowy i emocjonujący. Liczy się miejsce na mecie, nie czas, stąd też wiele fascynujących pojedynków o pozycje, i to między grupą od 4 do 8 zawodników.

Jak przyznaje studentka UG, łączenie nauki ze sportem zawodowym to nie lada wyzwanie.

- Nie jest to łatwe, tym bardziej, że nie podjęłam nauki na uczelni sportowej. Spotkałam się jednak na Uniwersytecie Gdańskim z dużą wyrozumiałością i wsparciem, za co jestem bardzo wdzięczna, a bez czego studiowanie, jako zawodowy sportowiec, wydaje się wręcz niemożliwe – dodaje N. Mazur.

Studentka UG może pochwalić się również osiągnięciami w Mistrzostwach Europy, podczas których zajęła 7. miejsce na dystansie 500 metrów, 6. miejsce w sztafecie żeńskiej, ustanawiając rekord Polski w sztafecie żeńskiej. 

Duży progres i wysokie miejsca w zawodach rangi mistrzowskiej są bardzo dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Fot. Paweł Skraba
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG