Nowy numer Gazety Uniwersyteckiej

gazeta

Majowy numer Gazety Uniwersyteckiej ukazał się z nowym logo Uniwersytetu Gdańskiego. Już za chwilę trafi do rąk czytelników.

Okładkę numeru zdobi nowe logo, które zastąpiło dotychczasowy symbol uczelni. Przy okazji jego prezentacji przytoczono historię zmian i pomysłów związanych z nowym znakiem UG.

Numer GU rozpoczyna jak zwykle przegląd wydarzeń z życia uczelni - umowy o współpracy, wyróżnienia, nominacje i sukcesy z ostatnich tygodni.

Lekturę zaczniemy od artykułów poświęconych kobietom. Pierwszy opisuje wiosenną akcję Tydzień Kobiet na UG, której celem było ukazanie roli kobiet, ich podmiotowości oraz równości w stosunkach społecznych. Na dalszych strona GU zamieszczono także rozmowę z organizatorką akcji Beatą Chmiel. Drugi artykuł poświęcono kwestii feminatywów.

Specjalne miejsce w GU zajęła prezentacja kolejnego wydziału uczelni. Tym razem to Wydział Nauk Społecznych UG, jego historia i współczesność.

W dziale wywiadów GU możemy przeczytać interesującą rozmowę z prof. dr hab. Robertem Alickim fizykiem, obecnie pracującym w Międzynarodowym Centrum Teorii Kwantowych. To kolejny z czternastu badaczy naszej uczelni, którzy są w gronie 2 proc. naukowców najczęściej cytowanych w literaturze wg listy Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy SciTech Strategies opublikowanej na łamach „PLOS Biology”.

Ponadto GU zamieszcza trzy interesujące rozmowy: z dr hab. Sylwią Mrozowską, prof. UG, dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju, działającego od stycznia na UG, wspierającego i koordynującego podejmowanie działań upowszechniających cele Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju wśród społeczności akademickiej i w otoczeniu społeczno-gospodarczym. A także rozmowy o adaptacji do zmian klimatu z Izabelą Ratajczak-Juszko, dyrektorką Akademii Klimatycznej i z dr Alicją Chmielewską z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Przeczytamy także recenzję Słownika biograficznego historyków Uniwersytetu Gdańskiego, wydanego przez Wydawnictwo UG, zawierającego 35 artykułów biograficznych naukowców, którzy związani byli Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku oraz UG oraz artykuł o historii i dziejach pałacu w Leźnie, należącego do UG, na który uczelnia szuka nabywcy.

Numer kończą refleksje i wspomnienia, poświęcone profesorom UG, którzy odeszli - prof. Wacławowi Szybalskiemu, prof. Jerzemu Limonowi i prof. Lucynie Falkowskiej.

Zapowiedź: https://youtu.be/rutGz7QEBkM

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG