Piknikiem i koncertem na kampusie UG Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył w piątek rok akademicki. Leżaki, krzesełka, mobilna kawiarnia, muzyka w tle, a wszystko przy cudownej, letniej pogodzie. - Choć pandemia przerwała nasze działania i mocno ograniczyła nasz zasięg, to udało się chociaż przez Internet utrzymać dla Państwa wykłady. Po wielu miesiącach online śmiem twierdzić, że nie ma takiego drugiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – czyli Słuchaczy i Wykładowców, którzy poradziliby sobie z tym problemem lepiej - mówił podczas wydarzenia prof. Arnold Kłonczyński, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia UG.
W programie spotkania, które odbyło się na Kampusie UG z okazji zakończenia roku przez GUTW, nie zabrakło atrakcji. Piknik rozpoczął się od przemówienia dra hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG, Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, który przywitał zgromadzoną społeczność.
- Za nami niezwykle trudny rok. Nikt nie był w stanie przewidzieć pandemii i tego, że będziemy musieli zostać w domach przez wiele miesięcy, ograniczyć naszą aktywność, także tą związaną z GUTW. Pandemia przerwała nasze działania i mocno ograniczyła nasz zasięg. Niemniej udało się nam chociaż przez Internet utrzymać dla Państwa wykłady. Tu chciałabym bardzo podziękować naszym wykładowcom, którzy zdecydowali się prowadzić zajęcia i wykłady przez Internet co było dla wszystkich trudne. Po wielu miesiącach online śmiem twierdzić, że nie ma takiego drugiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – czyli Słuchaczy i Wykładowców, którzy poradziliby sobie z tym problemem lepiej. Myślę, że wielu z Państwa mogłoby uczyć obsługi teamsów swoje wnuki – mówił prof. Kłonczyński. – Dzisiejsze zakończenie roku akademickiego to moment szczególny, wnieśliście Państwo życie do Kampusu UG. To pierwsze takie spotkanie na uczelni po pandemii, kiedy widzimy się w tak licznym gronie. Dziękuję za to. Już teraz prosimy Państwa o zachowanie w nowym roku akademickim wszystkich obowiązujących restrykcji sanitarnych, bo od tego m.in. zależy, czy w październiku wrócimy na uczelnię. Dziś przygotowujemy się do hybrydowego toku nauczania.
Następnie odbyło się wręczenie medali UG zasłużonym Wykładowcom GUTW oraz rozdanie nagród dla zwycięzców konkursów z czasu pandemii. Srebrne medale Uniwersytetu Gdańskiego „Bene merito et merenti”, za szczególne zasługi dla rozwoju Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku, otrzymali:
- Pani Stanisława Grażyńska, która nie tylko od wielu lat przybliża świat muzyki klasycznej słuchaczom GUTW, ale też dzięki niej (oczywiście w czasach poza pandemią)macie Państwo możliwość wysłuchania pięknych koncertów
- Pani Ludwika Sikorska, której pracy i zaangażowaniu zawdzięczamy rozwój GUTW UG
- Pan Wojciech Zaniewski, który poza zajęciami adeptom sztuki malarskiej z GUTW organizuje plenery i wystawy
Brązowe medale Uniwersytetu Gdańskiego „Bene merito et merenti”, za wieloletnią pracę dla Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku, otrzymali:
- Pani Ewa Bobrzecka
- Pani Jolanta Dyrda
- Pani Krystyna Danilewicz
- Pani Janina Górtowska
- Pani Wanda Klipo
- Pani Izabela Kowalska
- Pani Elwira Rewińska – Krzewińska
- Pan Andrzej Błaszczuk
- Pan Waldemar Pawłowski
W dalszej części spotkania Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Kierownik Biura GUTW, przystąpiła do rozdania nagród dla zwycięzców konkursów z czasu pandemii.
- Rok temu organizowaliśmy konkursy dla Państwa, żeby jakoś osłodzić ten czas zamknięcia. Są wśród nas dzisiaj laureaci tych konkursów, których zapraszam po nagrody – mówiła Magdalena Nieczuja-Goniszewska.
Laureaci:
- Pani Elżbieta Bajerska
- Pani Elżbieta Matys – Szotowską
- Pani Jadwiga Lewandowska- Swołek
- Pani Teresa Tymuła
- Pani Janina Kania – Wawrzyniak
- Pani Anna Skibińska
- Pani Iwona Walentynowicz
- Pani Irena Apanowicz
- Pani Wiesława Wojciechowicz
- Pani Mirosława Parczyńska
- Pani Anna Gołaszewska
- Pani Alina Niemiec
- Pani Emilia Jakimowicz
- Pani Małgorzata Wasilewska
- Pani Ewa Galewska
- Pan Leon Chwiałkowski
- Pan Marek Arceusz
- Pan Janusz Gorgoń
- Pan Jerzy Szmytka
- Pan Józef Kuciński
- Pan Edward Roeding
- Pan Tadeusz Tomkowicz
Po części oficjalnej spotkania można było wysłuchać koncertu Sopockiej Orkiestry Promenadowej, w składzie: Bogdan Ocieszak – klarnet, Karol Respondek – klarnet, Kamil Kruczkowski – trąbka, Artur Elert – trąbka, Marcin Stefanowicz – puzon, Marek Sikora – puzon, Zenon Gileta – tuba, Tomasz Siedlik – perkusja.
Na miejscu można było też spotkać się z konsultantami ZUS Gdańsk, skorzystać z konsultacji z pracownikami HMS Assistance, którzy sprawdzali poziom cukru i ciśnienie krwi u seniorów, zapisać się do Klubu Absolwenta UG oraz spotkać się z psychologami z Centrum Wsparcia Psychologicznego UG.
- Dzisiejsze spotkanie było świetną okazją do tego, by wreszcie, po tak długim czasie spotkać się wspólnie z Seniorkami i Seniorami. Wiemy, że to grupa osób, która szczególnie potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Część z nich czasem nawet od przeszło roku nie wychodziła z domu, a spotkania z innymi ograniczała tylko do najbliższej rodziny. Tym bardziej, potrzebne są wydarzenia takie, jak to - mówiła Agata Rudnik, dyrektor Centrum Wsparcia Psychologicznego UG. - Udało nam się przekazać materiały psychoedukacyjne, wskazujące, m.in jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi myślami oraz gdzie można otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Trójmiasta. Wydarzenie stanowiło również okazję do tego, by zaprezentować działalność Centrum Wsparcia Psychologicznego UG społeczności akademickiej.
Spore zainteresowanie budziło podczas dzisiejszego pikniku stoisko ZUS.
- Jesteśmy dziś tu w bogatym gronie, razem z naszymi specjalistami, którzy oferują m.in. możliwość założenia profilu na platformie usług elektronicznych ZUS, która jest obecnie niezwykle ważna. Czas pandemii pokazał to dobitnie, wszyscy chcieli kontaktować się z ZUS-em, a mało osób miało konto na naszym profilu, za pomocą którego można zrobić samodzielnie niemal wszystko: dostać każdą informacje, skontaktować się z nami, umówić na wizytę, przesłać każdy wniosek, wyliczyć hipotetyczną kwotę emerytury za pomocą kalkulatora emerytalnego, aktywować bon turystyczny czy złożyć wniosek POG. Dziś też na naszym stoisku mamy ze sobą doradcę emerytalnego, który opowie klientom o świadczeniach długoterminowych - mówi Klaudia Skoniecka, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale ZUS w Gdańsku.
Dzisiejsze spotkanie, piknik, koncert odbyły się w cudownym klimacie kwietnych łąk Kampusu UG, przy pięknej, słonecznej pogodzie. Sami uczestnicy, słuchacze GUTW, nie skrywali radości z możliwości uczestnictwa w wydarzeniu.
- Jesteśmy szczęśliwi, że w końcu mamy okazję spotkać się na żywo w większym gronie. Od roku nie widziałam znajomych ze studiów, to dla nas ogromna atrakcja, bo do tej pory, przez pandemię, nie mieliśmy okazji się spotykać. Co prawda organizowane były dla nas w maju i czerwcu świetne zajęcia z gimnastyki na świeżym powietrzu, ale spotkanie na żywo niesie za sobą zupełnie inną jakość- mówi Jadwiga Wasiukiewicz, słuchaczka Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Program GUTW jest bardzo ciekawy, mnóstwo zajęć fakultatywnych, każdy mógł znaleźć to, co mu odpowiada. Mnie szczególnie interesowały zajęcia z prof. Palmowskim, który podróżował po świecie i przedstawiał to tak, jakbyśmy w tej podróży sami uczestniczyli. Tych wrażeń i doświadczeń było nam brak podczas pandemii.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku to świetna opcja dla starszych osób. Jest duża paleta wykładów i to z każdej dziedziny. Są języki, jest polityka, podróże, geografia, przyroda, nauka obsługi komputera dla mniej i bardziej zawansowanych - mówi Alicja Kornysz, słuchaczka GUTW. – Te spotkania poszerzają horyzonty, pomagają być ba bieżąco we wciąż zmieniającym się świecie. Cieszę się, że powoli wszystko wraca do normy, można będzie spotkać znajomych po dłuższym czasie. Nie wyobrażam sobie, że nagle mogłoby nie być naszych zajęć – dodaje.
W Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który działa ponad 15 lat jest 1400 słuchaczy.