UG jednym z 23 partnerów w projekcie HEI, prowadzonym przez EIT

Budowanie potencjału innowacyjnego dla szkolnictwa wyższego jest kluczowym celem EIT w ramach nowej strategii planu innowacji EIT (SIA) 2021-2027. - Uniwersytet Gdański aplikował do EIT wraz z partnerami z Chorwacji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Francji. Nasze konsorcjum znalazło się wśród 64 innych, które złożyły wniosek. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, iż znaleźliśmy się w grupie wybrańców – mówi Izabela Disterheft z Biura Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, kierownik projektu. Warto podkreślić, że sama idea aplikowania zrodziła się w związku z dobrymi relacjami budowanymi przy okazji realizacji innych projektów, w jakie nasz uniwersytet jest zaangażowany, SEA-EU i reSEArch-EU. Jest to dla nas jasny sygnał, że zaangażowanie i sprawna realizacja zadań z europejskimi partnerami stanowi istotne wsparcie w pozyskiwaniu kolejnych, ważnych i interesujących inicjatyw.

Inicjatywa HEI: Budowanie potencjału innowacyjnego szkolnictwa wyższego została uruchomiona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)  jest kierowana przez EIT RawMaterials – jedną ze Wspólnot Wiedzy i Innowacji EIT. Jest to część Strategii EIT na lata 2021–2027 i ma na celu pomoc instytucjom szkolnictwa wyższego w budowaniu zdolności do innowacji oraz nauczaniu innowacji i przedsiębiorczości. W szczególności inicjatywa ma na celu zachęcenie tych instytucji do przyjrzenia się własnym praktykom i opracowania konkretnych działań w celu zwiększenia ich wpływu na ich ekosystemy.

Celem inicjatywy jest wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego fachową wiedzą i coachingiem, dostępem do ekosystemu innowacji EIT oraz finansowaniem, umożliwiając im opracowywanie planów działań innowacyjnych uzupełniających potrzeby poszczególnych instytucji szkolnictwa wyższego. Wspierając takie działania, nowa inicjatywa EIT wywrze wpływ systemowy, dając uczelniom możliwość stania się regionalnymi motorami innowacji i wspierania zrównoważonego wzrostu i zatrudnienia w całej Europie.

W ramach inicjatywy HEI: Budowanie zdolności do innowacji w szkolnictwie wyższym, EIT ogłosił zaproszenie do składania wniosków, zapraszając instytucje szkolnictwa wyższego do opracowania działań, które wzmocnią ich potencjał w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności. Warto podkreślić, że sama idea aplikowania zrodziła się w związku z dobrymi relacjami budowanymi przy okazji realizacji innych projektów, w jakie UG jest zaangażowany, SEA-EU i ReSEArch.

Oprac. Zespół Prasowy UG