Współpraca Centrum Języków Obcych UG z sektorem biznesu

CJO

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów i wypełniając swoją misję zapewniania najwyższej jakości kształcenia językowego, Centrum Języków Obcych UG nawiązało współpracę z lokalnymi podmiotami gospodarczymi.

Wśród firm, które zgodziły się współpracować z CJO UG są między innymi Amazon i Alexander Mann Solutions. - W ciągu ostatnich 3 lat udało się zorganizować 35 szkoleń z zakresu kompetencji biznesowych w języku angielskim dla studentów lektoratów. Wśród najpopularniejszych tematów znalazły się: „Komunikacja w biznesie”, „Kulisy Procesu Rekrutacyjnego”, „Różnorodność kulturowa w miejscu pracy” oraz „Pisanie CV”. Do tej pory w szkoleniach i warsztatach uczestniczyło ponad 1000 osób. Wśród prowadzących byli trenerzy z całego świata – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Egiptu, Iranu, Indii, itd. Dzięki temu studenci mieli szansę zetknąć się z różnymi kulturami, stylem pracy, ale przede wszystkim mogli usłyszeć jak ważny jest język angielski i inne języki obce w międzynarodowym środowisku pracy – mówi Andrzej Szabała, wykładowca języka angielskiego, koordynator CJO UG ds. współpracy ze środowiskiem społeczno-gospodarczym.

Jedno z ostatnich szkoleń, w jakim studenci lektoratów mieli okazję brać udział, było prowadzone z Londynu, a dzięki temu, że było zdalne, wzięło w nim udział ponad 100 osób.  Współpraca z lokalnym i międzynarodowym sektorem biznesowym przynosi wymierne korzyści nie tylko studentom, dla których jest to doskonałe urozmaicenie zajęć językowych. Dzięki temu, że trenerzy są pracownikami określonych firm, ekspertami w swojej dziedzinie, poprzez szkolenia mogą dotrzeć do środowiska akademickiego, zainteresować swoją pracą i wreszcie zaprosić przyszłych absolwentów do dalszej współpracy już po ukończeniu studiów.  Głos przedstawicieli świata biznesu, potencjalnych przyszłych pracodawców absolwentów UG, ma także istotny wpływ na kształt programu nauczania języków obcych realizowanego przez CJO UG.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w ostatnich latach działalności Centrum Języków Obcych była zorganizowana 20 kwietnia 2018 roku konferencja pt. „Kompetencje językowe absolwentów szkół wyższych a oczekiwania pracodawców. Jak sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy?” - Organizacja tego wydarzenia, podczas którego przedstawiciele środowiska społeczno-gospodarczego mówili jak ważne we współczesnym świecie są kompetencje językowe, wpisuje się w nurt polityki CJO, której najważniejszymi elementami są: promocja wielokulturowości, otwartości i przede wszystkim roli języków obcych na globalnym rynku pracy.  Zapraszanie przedstawicieli lokalnego biznesu na zajęcia lektoratowe jest więc naturalną kontynuacją kierunku, który Centrum Języków Obcych zapoczątkowało przed trzema laty, a dalsze rozszerzanie tej niezwykle wartościowej dla wszystkich stron współpracy jest jednym ze strategicznych celów Centrum w najbliższych latach – dodaje Andrzej Szabała.

oprac. Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG