Słowiańskie szaleństwa i wariacje. I numer czasopisma

Pierwszy numer czasopisma – Słowiańskie szaleństwa i wariacje I tom pokonferencyjny, prezentuje Stowarzyszenie Kreatywna Słowiańszczyzna. Tom jest zwieńczeniem konferencji ,Słowiańskie szaleństwa i wariacje, która odbyła się w Gdańsku na Uniwersytecie Gdańskim.

Stowarzyszenia Kreatywna Słowiańszczyzna oddaję w ręce czytelników swoją pierwszą publikację naukową. - Jest ona zwieńczeniem II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Słowiańskie szaleństwa i wariacje, która odbyła się 25 maja 2018 roku w Gdańsku. Znajdziecie tutaj artykuły z różnych dziedzin – od językoznawstwa po filmoznawstwo, które niewątpliwie otwierają nowe horyzonty badawcze – informuje Monika Zekieć, Redaktor naczelna. - Jesteśmy dumni, że możemy na łamach naszego czasopisma zaprezentować teksty zdolnych młodych naukowców, dzięki którym nasze konferencje są pełne koloru i wartościowej treści – dodaje.

Wydawcy podkreślają trudności związane z okresem pandemii, a także pomoc w opiece naukowej prof. dr hab. Krystynie Szcześniak z Wydziału Filologicznego UG. Zapowiadają także wydanie kolejnych tomów, a tym samym artykułów naukowych.

W pierwszym numerze znajdziemy m.in. artykuły piątki naukowców z UG. Wśród tych tematów m.in. językowy obraz serbskiego naukowca Nikoli Tesli, postaci poety Tymoteusza Karpowicza, Stefci Ćwiek - jugosłowiańskiego pierwowzoru  Bridget Jones, obraz kobiety szalonej w pieśniach z Warmii i Mazur oraz polskie utwory literackie, w których pojawiają się odniesienia do Don Kichota.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy